Badanie FeNO - test na astmę

Podejrzewasz, że Ty lub Twoje dziecko macie astmę? Umów wizytę w poradni pulmonologicznej Allergo-med, w której wykonasz testy na astmę u dzieci i dorosłych FeNO aparatem NIOX firmy Circassia. Badanie FeNO jest całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Należy do grupy testów oddechowych sprawdzających zawartość konkretnego pierwiastka chemicznego – w tym wypadku chodzi o pomiar tlenku azotu – w wydychanym powietrzu.

Jak działa FeNO test? Astma i jej rozpoznanie

Nowoczesny FeNOtest pozwala na szybkie i skuteczne rozpoznanie astmy, a także stanów zapalnych o innym podłożu występujących w układzie oddechowym. Podczas gdy testy na astmę starszej generacji opierają się na metodach inwazyjnych – m.in. biopsji, cytologii, płukaniu w czasie bronchoskopii – badanie FeNO zapewnia pacjentowi komfort. Szczególnie warto wykonywać te bezbolesne i nieinwazyjne testy na astmę u dzieci, osób starszych, po zabiegach oraz obolałych od stanu zapalnego.

FeNO test na astmę – natychmiastowe rozpoznanie astmy i kontrola skuteczności leczenia

Ogromną zaletą jest to, że FeNO test daje wyniki natychmiastowo, więc nie wymaga czekania na zbadanie próbki i umawiania kolejnych wizyt. W przypadku rozpoznania astmy można od razu wdrożyć leczenie właściwymi lekami i zaproponować korzystne zabiegi. W dalszej kolejności badanie Fe NO pozwala analizować przebieg choroby i skuteczność zaproponowanego leczenia. Warto też wykonywać testy na astmę u dzieci i dorosłych chorych na astmę w ramach rutynowych kontroli, by zapobiegać nawrotom ostrych stanów zapalnych.

Badanie FeNO – normy

Aby prawidłowo przeprowadzić test na astmę FeNo, czyli pomiar tlenku azotu, należy zacząć od opróżnienia płuc – wypuszczenia całego zgromadzonego powietrza. Następnie robi się głęboki wdech przez jednorazowy ustnik z filtrem antybakteryjnym będący elementem aparatu do badania FeNO i powolny wydech, również przez ustnik. Po około minucie na ekranie pojawi się wartość FeNO. Wynik należy interpretować w oparciu o wiek pacjenta.

Badanie FeNO – normy

  • FeNO (PPB) u dorosłych nie powinno przekraczać 25 (25-50 PPB FeNO to nasilenie zapalenia pośrednie, a >50 wysokie),
  • FeNO (PPB) u dzieci nie powinno przekraczać 20 (20-35 PPB FeNO to nasilenie zapalenia pośrednie, a >35 wysokie).

Pośrednie PPB FeNO oznacza prawdopodobne zapalenie typu Th2, a wysokie FeNO PPB to znaczne prawdopodobieństwo. FeNO 100 PPB jest już bardzo wysokim wynikiem, którego nie należy lekceważyć!

FeNO badanie potwierdzone klinicznie

Test na astmę Fe NO, czyli pomiar tlenku azotu, został uznany za skuteczny w licznych badaniach klinicznych i opisany w publikacjach. Obecnie jest to metoda rozpoznania astmy zalecana przez medyczne towarzystwa naukowe. Kto korzysta z badania FeNo? Pneumologia (pneumonologia, pulmonologia), alergologia, a także inne działy medycyny.

Wykonaj wiarygodny test na astmę (FeNO test) w poradni medycznej Allergo-med. Dysponujemy aparatem NIOX firmy Circassia. Skontaktuj się z nami, by ustalić termin badania FeNO oraz poznać wymagania dotyczące przygotowania do testu. Zapytaj też o koszt badania FeNO – cenę pomiaru tlenku azotu.

Poradnia chorób płuc i gruźlicy Allergo-Med Gliwice

Rejestracja telefoniczna: 511 487 436