Alergia na owoce to wynik nieprawidłowej, nadmiernej reakcji układu immunologicznego na kontakt z danym owocem – najczęściej zjedzenie go, ale nie tylko. Co istotne, alergia na owoce nie zawsze daje o sobie znać podczas pierwszego spożycia alergizującego owocu. Czasem objawy pojawiają się później, np. przy drugim zetknięciu. Dziś przyjrzymy się alergii na owoce i wyjaśnimy, jakie gatunki alergizują najczęściej, z jakimi objawami wiąże się to uczulenie, a także jak rozwiązać ów problem.
Alergia na owoce – jakie gatunki alergizują najczęściej?
Mimo iż uczulenie może pojawić się w odpowiedzi na kontakt z dowolnym owocem, najczęściej alergia na owoce dotyczy truskawek, jabłek, brzoskwiń, bananów i kiwi. Powszechna jest też alergia na owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny. Dodatkowo ze względu na występowanie alergii na owoce sezonowe w panelach sprawdza się reakcję na kontakt m.in. z wiśniami, morelami, śliwkami, gruszkami, arbuzem, melonem. Co ważne, alergia na owoce dotyczy przede wszystkim owoców świeżych, surowych.
Alergia na owoce – objawy
Wbrew pozorom alergia na owoce daje objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego. Bardzo popularnymi symptomami uczulenia na owoce są: pokrzywka i rumień na skórze, swędzenie skóry, kichanie, wodnisty katar, opuchlizna elementów układu oddechowego. Natomiast z układu pokarmowego alergia na owoce daje objawy takie jak: nudności lub nawet wymioty, ból brzucha z towarzyszącymi skurczami, biegunka, opuchlizna elementów układu pokarmowego. Alergia na owoce może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
Krzyżowa alergia na owoce pestkowe, cytrusowe, inne
Niektórych pacjentów dotyka krzyżowa alergia na owoce – jest to takie uczulenie, które wynika z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na alergeny wziewne lub kontaktowe. Dla przykładu: osoba uczulona na pyłki brzozy może mieć krzyżową alergię na owoce takie jak jabłka, gruszki i brzoskwinie, a osoba uczulona na lateks może mieć alergię na owoce takie jak banany i kiwi.
Alergia na owoce cytrusowe, pestkowe i inne – co dalej?
Alergia na owoce, jak każda inna, wymaga zdiagnozowania i leczenia. Nierozpoznana lub niewłaściwie zarządzana może powodować szkody w organizmie, pogłębiać problemy z układem oddechowym, pokarmowym i skórą, a także doprowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na owoce, zacznij od skonsultowania jej z lekarzem – umów się do alergologa dla dorosłych lub skorzystaj z alergologa dla dzieci, jeśli uczulenie na owoce podejrzewasz u swojego dziecka. Zapraszamy do Allergo-med!