Jak dbać o płuca na co dzień?

O płuca powinno się dbać tak samo jak o cerę, włosy czy sylwetkę. Niestety profilaktyka chorób płucnych nie jest modna. Póki nie pojawią się problemy z oddychaniem, wcale nie myśli się o tym, że ten bardzo ważny narząd wymaga stałej opieki i pielęgnacji. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zmienić w codziennym zachowaniu, by zacząć dbać o płuca!

Zdrowy styl życia: dieta, ruch, brak używek

Prawdopodobnie nie zdziwi Cię wiadomość, że zdrowiu płuc – tak jak i reszty organizmu – sprzyja przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Aby cieszyć się dobrym funkcjonowaniem układu oddechowego przez długie lata, należy stosować zbilansowaną dietę bogatą nie tylko w makro-, ale i mikroelementy (witaminy, m.in. A, C i E, oraz minerały). Na szczególną uwagę zasługują naturalne antyoksydanty, które znajdziesz np. w ziołach. Ich funkcją jest wspomaganie usuwania wdychanych zanieczyszczeń.

Niebagatelne znaczenie dla zdrowia płuc ma także ruch. Podczas aktywności fizycznej ściany płuc ulegają wzmocnieniu, podobnie jak mięśnie międzyżebrowe i przepona. Co ważne, nie chodzi o zaawansowane uprawianie sportu – wystarczy 150 minut ulubionej aktywności tygodniowo. Dobre są nawet spacery. Zapoznaj się też z… ćwiczeniami oddechowymi! Dzięki nim zwiększysz pojemność płuc i poprawisz elastyczność klatki piersiowej.

Jeżeli zaś chodzi o używki, najgorsze dla płuc są te wymagające wdychania, np. papierosy. Ograniczenie palenia to dobry pomysł, choć znacznie lepsze jest całkowite odstawienie oraz unikanie miejsc, w których jest się biernym palaczem. Jeśli palą domownicy, wprowadź nowe zasady – papierosy tylko na dworze. Przy okazji konieczność zakładania ubrań wierzchnich i wychodzenia sprawi, że zaczną palić mniej.

Wizyty u pulmonologa

Na wizytę u pulmonologa warto umówić się nie tylko po tym, jak zaobserwuje się u siebie niepokojące objawy: kaszel, ból, ucisk, płytki oddech czy inne. Do tego specjalisty powinno się chodzić regularnie, tak samo jak do dentysty, ginekologa czy okulisty. Do corocznych wizyt kontrolnych zachęcamy osoby szczególnie narażone na choroby układu oddechowego, np. palaczy, mieszkańców dużych i zanieczyszczonych miast, posiadaczy domów zlokalizowanych blisko dróg, pracowników mających częsty lub ciągły kontakt z pyłem. Wczesne wykrycie symptomów choroby pozwala uniknąć zajęcia kolejnych narządów i powstania trwałych zmian.

Zapisz się na wizytę już dziś! Znajdź swoją placówkę:

Mieszkańcy dużych miast, uwaga!

Nawet jeśli zaczniesz żyć zgodnie z zasadami zdrowego stylu życia, na drodze może Ci stanąć… miejsce zamieszkania. Niestety zanieczyszczone powietrze, które stanowi domenę dużych miast, jest bardzo szkodliwe dla płuc, układu oddechowego i całego organizmu. Wdychane drobinki potrafią przedostać się do krwiobiegu i zwiększyć ryzyko powstania chorób serca. To powód, by zaopatrzyć się w maseczkę. Najlepiej specjalistyczną antysmogową z wymiennym filtrem, nie zaś cienką materiałową, którą poznałeś w czasie pandemii i kwarantanny. Ponadto stosuj się do zaleceń specjalistów. Jeśli danego dnia w Twoim mieście powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a masz możliwość pozostania w domu, zrób to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *