Kaszel suchy a mokry – czym się różni kaszel suchy od mokrego?

Kaszel suchy i mokry to dwa popularne rodzaje kaszlu, które mogą pojawić się w odpowiedzi na różne stany chorobowe – ale nie tylko – pojawiające się w organizmie. Dziś zajmiemy się kwestią tego, jak rozpoznać kaszel suchy i mokry, a także odpowiedzią na pytanie, czym się różni kaszel suchy od mokrego, aby właściwie rozpoznać problem i skutecznie łagodzić objawy. Zapraszamy do poradnika.

Jak rozpoznać kaszel suchy i mokry?

  • Suchy kaszel, jak wskazuje nazwa, pozbawiony jest wydzieliny. Najczęściej towarzyszy mu drapanie bądź swędzenie w gardle. Suchy kaszel może wynikać z choroby dróg oddechowych, np. przeziębienia bądź grypy, ale równie dobrze może być skutkiem podrażnienia górnego odcinka układu oddechowego przez kurz, spożywany posiłek, dym. Suchy kaszel jest także charakterystyczny dla astmy i alergii wziewnych.
  • Mokry kaszel (produktywny), także zgodnie z nazwą, współwystępuje z wydzieliną o różnej gęstości i kolorze: może być chociażby przezroczystym śluzem, a może być np. gęstą żółto-zieloną plwociną. Mokry kaszel jest standardowym objawem infekcji dolnego odcinka układu oddechowego, np. oskrzeli, płuc. Może być również symptomem innych chorób, w tym POChP.

Czym się różni kaszel suchy od mokrego?

Kaszel suchy i mokry różnią się przede wszystkim obecnością wydzieliny, ale nie tylko. Suchy kaszel jest męczący, uporczywy. Suchy kaszel sprawia wrażenie szorstkiego, chropowatego, zdzierającego gardło. Może powodować późniejsze pieczenie, szczypanie, drapanie w gardle.

Inaczej jest w przypadku mokrego kaszlu, który z uwagi na obecność wydzieliny nie powoduje uczucia zdzierania gardła. Ma głęboki, nierzadko gulgoczący dźwięk wydobywający się z dolnego odcinka dróg oddechowych, za co odpowiada przemieszczająca się wydzielina. Wbrew pozorom mokry kaszel jest dobrym objawem, ponieważ dzięki niemu drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającego śluzu.

Kaszel suchy zmienia się w mokry

Kaszel suchy, a potem mokry to standardowa kolejność typów kaszlu w czasie infekcji wirusowych obejmujących zatoki, oskrzela bądź płuca. Początkowo podrażnione jest gardło i górne drogi oddechowe, co powoduje najpierw suchy kaszel. Potem mokry kaszel pojawia się na skutek gromadzenia się wydzieliny.

Kaszel mokry zmienia się w suchy

Jeżeli kaszel mokry zamienia się w suchy, może to świadczyć o wyleczeniu infekcji dróg oddechowych, np. zapaleniu oskrzeli, płuc lub zatok. Typowym objawem tego rodzaju infekcji jest kaszel mokry. Natomiast jeśli kaszel mokry zmienił się w suchy, może to oznaczać pojawienie się kaszlu poinfekcyjnego.

Kaszel suchy a mokry – różnica w leczeniu

Kaszel – bez względu na to, czy jest to kaszel suchy, czy mokry – leczy się poprzez leczenie podstawowej choroby oraz łagodzenie objawów. Możesz zakupić syrop na kaszel bez recepty w aptece lub skorzystać z pastylek łagodzących ból gardła. Jeżeli jednak męczy Cię długotrwały uporczywy suchy kaszel, kaszel suchy zamienia się w mokry i na odwrót przez długi czas bądź masz jednocześnie kaszel suchy i mokry, koniecznie zgłoś się do pulmonologa. Sprawdź nasz adres: pulmonolog Gliwice, pulmonolog Rybnik, pulmonolog Zabrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *