Astma wysiłkowa u dorosłych i dzieci

Astma wysiłkowa to rzadko występująca odmiana astmy, wyróżniana obok astmy alergicznej, astmy zawodowej i innych. Zgodnie z nazwą jej objawy pojawiają się w czasie aktywności fizycznej – chory doświadcza duszności i innych dolegliwości, nawet tak subtelnych jak spadek wydolności. Jakie są objawy astmy wysiłkowej? Jakie ma przyczyny i jak ją leczyć? Sprawdź!

Astma wysiłkowa u dzieci vs. astma wysiłkowa u dorosłych

Astma wysiłkowa nie jest zarezerwowana dla osób w konkretnym wieku – może pojawić się zarówno u małych dzieci czy nastolatków, jak i u dorosłych. Dodatkowo astma wysiłkowa u dzieci nie dotyka wyłącznie młodych sportowców, a astma wysiłkowa u dorosłych nie jest ograniczona do zawodowców. Może się pojawić nawet u tych, którzy uprawiają sport hobbystycznie, rekreacyjnie, bez forsowania się.

Uwaga: astmy wysiłkowej z reguły nie rozpoznaje się u osób, które mają inne rodzaje astmy lub inne choroby układu oddechowego. Wynika to z faktu, iż to owe inne schorzenia mogą prowadzić do duszności, niekoniecznie zaś astma wysiłkowa.

Objawy astmy wysiłkowej

Najbardziej charakterystyczny z objawów astmy wysiłkowej to duszności w trakcie uprawiania sportu lub wykonywania innej czynności fizycznej. Co istotne: u niektórych atak ma miejsce dopiero po zakończeniu aktywności.

Dusznościom może towarzyszyć uścisk w klatce piersiowej, wynikający z ograniczenia wydolności płuc. Podczas ataków astmy wysiłkowej u dorosłych i dzieci pojawiają się także napady kaszlu, świszczący oddech, inne przejawy pogorszenia jakości oddychania.

Astma oddechowa u dzieci i dorosłych ma też mniej oczywiste, subtelne oznaki. Objawy astmy wysiłkowej to chociażby spadek wydolności fizycznej i wzrost zmęczenia po treningu, niewynikające z innych przyczyn.

Astma wysiłkowa – przyczyny

W czasie aktywności fizycznej – szczególnie intensywnej – drogi oddechowe się rozszerzają. Kiedy zaś aktywność dobiega końca, ulegają zwężeniu do stanu wyjściowego. Jednak astma wysiłkowa u dorosłych i dzieci prowadzi do nadreaktywności oskrzeli. Drogi oddechowe kurczą się tak bardzo, że chory doświadcza duszności i innych objawów astmy wysiłkowej.

Astma wysiłkowa – jak leczyć?

Leczenie astmy wysiłkowej należy zacząć od zdiagnozowania u specjalisty: pulmonologa. Terapię dobiera się do konkretnego przypadku, w tym wieku, objawów czy nasilenia. Astma wysiłkowa wymaga długofalowego leczenia i nie jest schorzeniem, które da się wyleczyć całkowicie. Mimo tego leczenie jest konieczne, ponieważ nie tylko objawy astmy wysiłkowej obniżają komfort życia, ale także choroba może się przekształcić w astmę oskrzelową, towarzyszącą pacjentowi również w innych sytuacjach, a także stopniowo może stopniowo uszkadzać oskrzela.

Podejrzewasz u siebie astmę wysiłkową u dorosłych? Obawiasz się, że astma wysiłkowa u dzieci dotknęła Twojego podopiecznego? Umów wizytę u pulmonologa już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *