Alergia pokarmowa u niemowlaka – objawy alergii u dzieci do 3 roku życia

Alergia u niemowlaka, a nawet noworodka, może pojawić się na skutek niewłaściwego rozpoznawania i reagowania organizmu na pewne czynniki. Pokarmy, które przez zdrowe dzieci są przyswajane, u dzieci z alergią wywołują szereg objawów, m.in. ze strony układu pokarmowego. Jednakże niepokojące objawy nie zawsze muszą oznaczać alergię pokarmową u dzieci. Na co zwracać uwagę? Jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka? Przeczytaj!

Czy to alergia pokarmowa u dzieci?

Objawy alergii u dzieci, przejawiające się we wzdęciach czy biegunce, nie zawsze oznaczają alergię pokarmową u niemowlaka czy nawet noworodka. Warto wiedzieć, że kiedy do diety dziecka wprowadza się nowe pokarmy, organizm może reagować na nie buntem, gdyż dopiero uczy się je przyswajać i trawić. Nie ulega jednak wątpliwości, że kiedy rodzic ma podejrzenie alergii pokarmowej u dziecka, powinien niezwłocznie zgłosić się do alergologa dziecięcego.

Alergia pokarmowa u dzieci do 3 roku życia – co alergizuje?

Dzieci do trzeciego roku życia – w tym noworodki i niemowlęta – znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na alergię pokarmową. Do pokarmów, które najczęściej uczulają maluchy, należą mleko krowie i jaja. W dalszej kolejności są to gluten (znajdujący się w zbożach), soja, ryby, owoce (truskawki, owoce egzotyczne, cytrusowe i inne tzw. południowe), warzywa (np. bardzo popularna w dziecięcej diecie marchew), orzechy, kakao, miód.

Objawy alergii u dzieci – jak wygląda alergia pokarmowa u niemowlaka?

Objawami alergii u dzieci są przede wszystkim dolegliwości układu trawiennego: wzdęcia i kolki, nieprawidłowe stolce (biegunki lub zaparcia), wymioty (również częste ulewanie), ból brzuszka. Wskazówką co do alergii pokarmowej u niemowlaka może również być wysypka.

Alergia pokarmowa u niemowlaka a karmienie piersią

Alergeny obecne w diecie matki mogą przeniknąć do mleka, które spożywa dziecko. Zaobserwowanie pierwszych potencjalnych objawów alergii u dziecka nie jest jednak powodem do zaprzestania karmienia dziecka piersią ani nawet eliminacji pewnych grup spożywczych z diety matki. Taką decyzję podejmuje lekarz, dlatego umów się na wizytę do alergologa dziecięcego. Specjalista może zalecić dietę eliminacyjną na czas diagnozowania bądź leczenia alergii pokarmowej u dzieci – w zależności od indywidualnego przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *