Co to jest gruźlica? Objawy, badania, leczenie

Mogłoby się wydawać, że gruźlica w Polsce to zagadnienie z przeszłości. Niestety tak nie jest – gruźlica w Polsce dotyka ok. 4 tysięcy pacjentów rocznie. Przykładowo w ubiegłym roku liczba chorych wyniosła 4314, a mowa tylko o zarejestrowanych przypadkach. Najczęstszą postacią była gruźlica płuc: 96,2% zachorowań. Czy gruźlica jest wyleczalna? Jak ją rozpoznać, jak leczyć? Koniecznie przeczytaj!

Co to jest gruźlica?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, co to jest gruźlica, nie jest oczywista. Choć większość ludzi kojarzy najpopularniejszą formę choroby, jaką jest gruźlica płuc, wcale nie jest to jedyna jej postać. Gruźlica stanowi chorobę bakteryjną. Ponieważ bakterie gruźlicy mają zdolność do atakowania różnych układów w organizmie, wyróżniane są postaci takie jak gruźlica płuc (najczęściej występująca), gruźlica kości (w tym gruźlica kręgosłupa), gruźlica skóry, gruźlica jelit i żołądka, gruźlica węzłów chłonnych i inne.

Gruźlica – czy jest zaraźliwa?

Gruźlica to choroba jednocześnie zakaźna i zaraźliwa. Przenosi się z osoby chorej na zdrową, a także – choć rzadko – z chorego bydła na zdrowego człowieka. Najczęstszym źródłem zakażenia są chorzy niepoddani leczeniu gruźlicy. Obecnie przyjmuje się, iż zaraźliwa jest przede wszystkim gruźlica płucna (do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową), a postaci pozapłucne – nie. Warto jednak pamiętać, że w części przypadków gruźlica płucna współwystępuje z pozapłucną.

Gruźlica – objawy

W pierwszej fazie gruźlica płucna może być bezobjawowa. Ponadto początkowe objawy gruźlicy płucnej nie są charakterystyczne, więc można je łatwo pomylić z symptomami innej choroby. Są to kaszel, stan podgorączkowy, wzmożona potliwość nocą, ogólne osłabienie organizmu, spadek masy ciała.

Charakterystyczne objawy gruźlicy płucnej, które występują w kolejnej fazie, to: nasilający się suchy kaszel (który ostatecznie przechodzi w mokry; przy zaawansowanej nieleczonej gruźlicy dochodzi do plucia krwią), ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem (duszność), gorączka.

Gruźlica pozapłucna daje inne objawy – różne w zależności od umiejscowienia choroby. Ponadto istnieje gruźlica bezobjawowa (ukryta).

Czy gruźlica jest śmiertelna?

Nieleczona gruźlica płuc i pozapłucna jest śmiertelna. Dochodzi w niej m.in. do intensywnych krwotoków.

Czy gruźlica jest wyleczalna?

Tak, przy czym gruźlica musi zostać rozpoznana jak najszybciej. Samo leczenie gruźlicy także musi zostać podjęte bezzwłocznie. Pulmonolog przeprowadza wywiad z pacjentem i badania na gruźlicę, a w przypadku potwierdzenia choroby wdraża farmakoterapię trwającą pół roku lub więcej. Leczenie gruźlicy wymaga stosowania kilku leków jednocześnie, ale szybko podjęte pozwala całkowicie wyzdrowieć.

Pamiętaj, żeby nie lekceważyć żadnych objawów. Gruźlica w Polsce nie jest tematem, o którym mówi się często, ale nadal istnieje. Badaj się regularnie – zapraszamy do pulmonologa w Allergo-med!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *