Co to jest marsz alergiczny? Objawy, leczenie

Rozpoznanie alergii u noworodka lub niemowlaka to cios dla rodziców, którzy zaczynają martwić się o los maluszka i wędrować od lekarza do lekarza. Czasem jednak okazuje się, że objawy znikają same, a na ich miejscu pojawiają się inne. Czy to nadal alergia? A może inna choroba? Do jakiego specjalisty pójść, aby rozpoznać i leczyć marsz alergiczny? Dowiedz się!

Co to jest marsz alergiczny (marsz atopowy)?

Marsz alergiczny to naturalny proces, w którym wraz z wiekiem jedna forma alergii przeobraża się w kolejną. Marsz alergiczny ma charakter ewolucyjny, a jego przebieg – następujące po sobie etapy – do pewnego stopnia da się przewidzieć, ponieważ są w dużej mierze wspólne dla wszystkich osób doświadczających tego zjawiska. Marsz alergiczny zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, a jego ewolucja kończy się kilka lat później.

Marsz alergiczny możesz również spotkać pod nazwą marsz atopowy.

Marsz alergiczny – etapy, objawy

Chociaż marsz atopowy nie musi mieć dokładnie takiego samego przebiegu u wszystkich osób – istnieją różnice pomiędzy kolejnością faz, czasem też jakaś faza może nie wystąpić wcale, mogą też wystąpić dwie równocześnie – zwykle jego ewolucję da się przewidzieć. Najczęściej obserwowana ewolucja form alergii wygląda następująco:

  1. Alergia pokarmowa – często związana z reakcją na białka mleka krowiego, a dalej na typowe produkty uczulające: jaja kurze, orzechy, ryby, soję. Objawy marszu alergicznego na tym etapie pojawiają się ze strony układu zarówno pokarmowego (ból brzuszka, biegunka), jak i oddechowego (trudności z oddychaniem). Mogą też pojawić się objawy skórne, np. wysypka, obrzęk twarzy.
  2. Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy marszu alergicznego na tym etapie są skórne. Występują suchość i łuszczenie się skóry, którym towarzyszy swędzenie.
  3. Alergiczny nieżyt nosa – w reakcji na różne popularne alergeny, w tym białka zwierzęce (tzw. uczulenie na sierść zwierząt), roztocza (tzw. uczulenie na kurz), pyłki roślin. Objawy marszu alergicznego w tym przypadku to wodnisty katar, kichanie, kaszel, a także zaczerwienienie i swędzenie oczu, nosa.
  4. Astma alergiczna – wywołana alergią oddechową. Wyróżnia się objawami takimi jak duszności, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej.

Jak leczyć marsz alergiczny (marsz atopowy)?

Leczenie marszu atopowego należy zacząć od rozpoznania choroby przez lekarza – właściwym specjalistą jest alergolog dziecięcy. Ponieważ bezpośrednie przyczyny marszu alergicznego nie zostały odkryte – najprawdopodobniej ma on podłoże genetyczne, któremu współtowarzyszą czynniki środowiskowe – leczenie polega na łagodzeniu objawów marszu alergicznego na każdym z etapów, np. poprzez dietę eliminacyjną lub stosowanie środków działających miejscowo na skórę.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na farmakoterapię lub odczulanie – wszystko zależy od przypadku, dlatego bardzo ważne jest zgłoszenie się do specjalisty i dobranie sposobu leczenia do konkretnego dziecka. Pamiętaj, że tylko szybka reakcja na problemy zdrowotne malucha może zapobiec wykształceniu się astmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *