Teleporada lekarska to doskonały sposób na rozwiązanie problemu zdrowotnego bez konieczności spotkania się ze specjalistą. Mogą z niej korzystać m.in. osoby oddalone od placówek medycznych, a także mające kłopot z opuszczaniem miejsca zamieszkania. Czy jednak niewątpliwie wygodna i oszczędzająca czas teleporada medyczna jest wystarczająca w każdej sytuacji? O tym dzisiaj!
Kiedy teleporada lekarska to dobry wybór?
- Jeżeli podejrzewasz u siebie przeziębienie, grypę lub covid, nie musisz udawać się do lekarza. O ile nie masz niepokojących objawów, nawet będzie lepiej, jeśli zostaniesz w domu. Nie narazisz w ten sposób innych ludzi na zarażenie się. Teleporada medyczna pozwoli Ci otrzymać wskazówki, e-receptę na leki i e-zwolnienie lekarskie.
- Jeżeli potrzebujesz recepty na leki przyjmowane stale, teleporada medyczna może być dobrym rozwiązaniem. W przypadku chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, astma, niewydolność serca czy alergia wziewna nie musisz pokazywać się lekarzowi przy każdym przedłużeniu e-recepty.
- Jeżeli w celu postawienia diagnozy potrzebne są wyniki badań, skierowanie możesz otrzymać podczas teleporady lekarskiej. To opcja dla osób, których objawów chorobowych nie da się zobaczyć gołym okiem ani zweryfikować w inny sposób podczas wizyty. Możesz omówić dolegliwości ze specjalistą przez telefon, a następnie wykonać zlecone badania i umówić się na wizytę stacjonarną już z wynikami.
Kiedy teleporada medyczna nie wystarcza?
Mimo iż wygodna i preferowana przez wielu pacjentów, teleporada lekarska nie zawsze okazuje się wystarczająca. Oto sytuacje, w których powinieneś umówić się na klasyczną wizytę w placówce medycznej:
- nagłe, silne i niepokojące objawy – nigdy nie należy omawiać ich w trakcie teleporady medycznej. Mało tego, jeśli dolegliwości zagrażają życiu, nie powinno się nawet czekać na standardową wizytę, tylko jak najszybciej pojechać do szpitala,
- konieczność przeprowadzenia badania przez specjalistę – jeżeli Twoje objawy są możliwe do zbadania podczas klasycznej wizyty, powinieneś wybrać właśnie ją. Dla przykładu: teleporada medyczna nie będzie wystarczająca przy podejrzeniu alergii bądź poważnych chorób układu oddechowego. Jeżeli Twoje objawy nie wymagają wezwania pogotowia, umów się do specjalisty na najbliższy termin: pulmonolog prywatnie Gliwice, pulmonolog prywatnie Rybnik, pulmonolog prywatnie Zabrze, alergolog prywatnie Gliwice, alergolog dziecięcy Gliwice,
- pierwsza wizyta u danego specjalisty – otrzymywanie e-recept na leki przyjmowane długotrwale, na choroby przewlekłe, to rozwiązanie wygodne i korzystne. Aby jednak specjalista chciał przedłużać Ci e-receptę, musi Cię wcześniej chociaż raz zobaczyć, zbadać, zapoznać się z Twoją dokumentacją medyczną. Musisz więc najpierw odwiedzić danego specjalistę, by później korzystać z dobrodziejstwa teleporady lekarskiej.