Co to jest alergia na kurz i czy powinno się w ogóle używać tego określenia? Jakie objawy daje uczulenie na roztocza kurzu? Do jakiego lekarza zgłosić się w przypadku zaobserwowania objawów alergii na roztocza kurzu u siebie lub bliskiej osoby, zwłaszcza dziecka? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na te pytania – przeczytaj!
Alergia na kurz, czyli alergia na roztocza
Na początku warto odpowiedzieć na ważne pytanie, co to jest alergia na kurz. Jest ono ważne z tego powodu, iż popularne określenie “uczulenie na kurz” nie jest precyzyjne i może wprowadzać osoby dotknięte alergią w błąd. W artykule pt. Czym jest uczulenie na psa? Objawy, rozpoznanie, leczenie wyjaśniliśmy, że to wcale nie sierść uczula, lecz specyficzne białka zawarte w gruczołach wydzielniczych (m.in. naskórku, ślinie, pocie, moczu). Podobnie jest w przypadku alergii na “kurz”, która w rzeczywistości stanowi uczulenie na roztocza kurzu domowego.
Uczulenie na “kurz” – co uczula?
Wiesz już, że alergia na kurz to tak naprawdę alergia na roztocza kurzu. Czym jednak są roztocza? To mikroskopijne pajęczaki bytujące w miejscach, w których zbiera się najwięcej kurzu – dywanach, zasłonach i firanach, tkaninowych meblach wypoczynkowych, kocach i pościelach, a nawet poduszkach, materacach i pluszakach dziecięcych. W tkaninach gromadzi się ludzki i zwierzęcy naskórek, który stanowi pożywkę dla roztoczy, pozwala im żyć i się rozmnażać. Dodatkowo warto wiedzieć, iż uczulenie na roztocza kurzu nie jest alergią na same pajęczaki, lecz na ich odchody zawierające białka Der p 1 i Der f 1.
Uwaga! Alergia na “kurz” może wynikać również z uczulenia na inne alergeny znajdujące się w kurzu, w tym białka z gruczołów zwierzęcych (np. psów i kotów), zarodniki pleśni, pyłki roślin.
Kiedy wzmaga się uczulenie na roztocza kurzu?
Alergia na roztocza kurzu niestety jest schorzeniem całorocznym. Istnieją jednak pory roku szczególnie uciążliwe dla osób borykających się z problemem. Są to jesień i zima, podczas których rzadsze wietrzenie i częstsze ogrzewanie mieszkań powodują wzrost alergenów. Ponadto uczulenie na roztocza kurzu jest bardziej dotkliwe w mieszkaniach z dywanami i wykładzinami oraz pomieszczeniach rzadko sprzątanych. O ile jednak w domu łatwo zapanować nad nieporządkiem, o tyle wiele osób skarży się na uczulenie na kurz w pracy.
Alergia na roztocza – objawy
Objawy alergii na “kurz” zauważalne są przede wszystkim w odniesieniu do układu oddechowego. Należą do nich kichanie i kaszlenie, wodnisty katar, swędzenie i kręcenie w nosie. W wyniku długotrwałej (przebywanie) lub bliskiej (sprzątanie) ekspozycji na alergen można doznać zatkania nosa i pogorszenia węchu. Objawy alergii na roztocza to także łzawienie i zaczerwienienie oczu, opuchlizna oczu, ból głowy i zmęczenie, wysypki skórne i zaczerwienienie skóry.
Alergia na “kurz” i roztocza – jak sobie radzić?
Jeżeli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby – zwłaszcza dziecka – alergię na roztocza kurzu, czym prędzej zgłoś się do alergologa. Nieleczona alergia na roztocza może przerodzić się m.in. w astmę oskrzelową (przeczytaj: Astma – objawy u dzieci i dorosłych).
Alergolog dla dorosłych lub alergolog dziecięcy przeprowadzą wywiad z pacjentem i wykonają testy, by prawidłowo zdiagnozować uczulenie na roztocza kurzu i zaproponować najlepszą metodę leczenia oraz sposoby bieżącego łagodzenia objawów alergii. Zapraszamy na wizytę do poradni Allergo-Med!