Czym jest uczulenie na psa? Czy słusznie określa się je alergią na sierść psa? Jakie daje objawy, na czym polega rozpoznanie i w jaki sposób leczyć alergię na psy? Na wszystkie te pytania odpowiedzieliśmy w dzisiejszym poradniku. Przeczytaj go i sprawdź, jak chronić siebie i swoich bliskich, w tym dzieci.
Uczulenie na psa – czy to uczulenie na sierść psa?
Wbrew powszechnemu przekonaniu uczulenie na psa wcale nie oznacza uczulenia na sierść psa. Czynnikiem alergizującym jest specyficzne białko występujące w gruczołach wydzielniczych psów (a także innych zwierząt, np. kotów i świnek morskich). Najwięcej tego białka znajduje się w naskórku, w związku z czym precyzyjniej byłoby mówić: uczulenie na naskórek psa, chociaż i ta nazwa nie oddaje problemu w pełni, jako że uczulające białka występują także w ślinie, pocie, moczu czy surowicy. Skąd zatem wzięło się określenie “alergia na sierść psa”? Stąd, że białka kumulują się w gęstym podszerstku, więc psy z takim podszerstkiem faktycznie uczulają bardziej.
Uczulenie na psa – objawy
Podejrzewasz, że Ciebie lub Twoją bliską osobę dotknęła alergia na psa? Objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to:
- kichanie,
- kaszel,
- wodnisty katar i zatkany nos,
- swędzenie nosa, oczu i skóry,
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- obrzęk powiek, skóry,
- rumień, pokrzywka, wysypka,
- obrzęk krtani, duszności, wstrząs anafilaktyczny – są to gwałtowne i bardzo niebezpieczne objawy uczulenia na psa.
Warto wiedzieć, że objawy uczulenia na “sierść” psa występują nie tylko w towarzystwie tego zwierzęcia, ale również podczas przebywania w miejscach, w których wcześniej był pies lub do których dotarły same białka.
Alergia na naskórek psa – rozpoznanie
Prawidłowe i wiarygodne rozpoznanie alergii na naskórek psa możliwe jest w gabinecie alergologa. Jeżeli tylko masz podejrzenie uczulenia na “sierść” psa u dzieci lub siebie samego, nie zwlekaj z umówieniem wizyty – nieleczona alergia może prowadzić do rozwinięcia się m.in. astmy oskrzelowej. Alergolog wykonuje profesjonalne testy alergiczne: skórne, polegające na nakłuwaniu skóry przedramienia, bądź z krwi (szczególnie w przypadku podejrzenia alergii na psa u dziecka w młodym wieku).
Alergia na psy (uczulenie na naskórek psa) – leczenie
Istnieją różne sposoby walki z uczuleniem na psa, a odpowiednią metodę każdorazowo dobiera do pacjenta lekarz. Dostępne są m.in. przyjmowanie leków antyhistaminowych i kortykosteroidów, stosowanie preparatów miejscowych, w tym maści na objawy skórne wywołane alergią na “sierść” psa. Niektóre osoby mogą skorzystać z immunoterapii swoistej na uczulenie na naskórek psa, czyli tzw. odczulania, podczas którego organizm osoby z alergią uczy się akceptować obecność alergenu.
Pamiętaj, jeśli podejrzewasz uczulenie na psa u dzieci bądź alergię na psy u siebie, zgłoś się do alergologa w Allergo-Med!