Jak przebiega pierwsza wizyta u alergologa z dzieckiem? W jaki sposób przygotować się na spotkanie z alergologiem dla dzieci? O co pyta rodziców dobry alergolog dziecięcy? Prywatnie czy na NFZ – w jakim trybie umówić się na wizytę? Odpowiadamy na te pytania!
Od jakiego wieku alergolog dziecięcy?
Na pierwszą wizytę u alergologa z dzieckiem można wybrać się niezależnie od wieku malucha. Zwłaszcza jeśli objawy alergiczne są poważne, nie zwlekaj i zarejestruj się do alergologa dziecięcego prywatnie. Natomiast trzeba wiedzieć, iż alergolog dla dzieci jest w stanie wykonać pewne badania dopiero od konkretnego roku życia. Przykładowo badanie krwi w kierunku alergii wykonuje się od 6 miesiąca, chociaż ryzyko błędu znacznie zmniejsza się dopiero po ukończeniu roku (przy czym po pół roku bądź roku powinno się je powtórzyć). Z kolei badania skórne alergolog dziecięcy wykona maluchowi dopiero po 3-4 roku życia. Wcześniej nie jest to możliwe z uwagi na konieczność zachowania bezruchu podczas testu skórnego.
Czy konieczny jest alergolog dla dzieci?
Szykując się do pierwszej wizyty u alergologa z dzieckiem, koniecznie wybierz alergologa dziecięcego, nie zaś alergologa dla dorosłych. Alergolog dla dzieci to specjalista zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem alergii oraz nietolerancji stricte u pacjentów poniżej 18 roku życia.
Kim jest alergolog-pulmonolog dziecięcy?
Dobry alergolog dziecięcy rozpozna alergie wszelkiego typu: wziewne, skórne, pokarmowe, inne. Jeżeli jednak Twoje dziecko ma objawy wyłącznie w obrębie układu oddechowego, lepszym wyborem może się okazać alergolog-pulmonolog dziecięcy. Ten specjalista łączy wiedzę z dwóch dziedzin: alergologii i pulmonologii (diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego). W efekcie pulmonolog-alergolog dziecięcy położy szczególny nacisk na rozpoznanie zmian w układzie oddechowym. Może też wykonać badanie FeNo w celu wykluczenia astmy.
Jak przebiega pierwsza wizyta u alergologa z dzieckiem?
Pierwsza wizyta u alergologa z dzieckiem jest komfortowa dla małego pacjenta. Przede wszystkim zostanie na niej przeprowadzony wywiad medyczny z rodzicami. Dobrze, jeśli opiekunowie wiedzą, w jakich sytuacjach i od jakich produktów u dziecka pojawiają się reakcje alergiczne. Jeśli nie wiedzą, dobry alergolog dziecięcy zaleci obserwację i podpowie, na jakie kwestie zwrócić baczną uwagę.
Ponadto pierwsza wizyta u alergologa z dzieckiem polega na oględzinach dziecka – przyjrzeniu się zmianom skórnym czy też osłuchaniu płuc. Alergolog dla dzieci może zlecić specjalistyczne badania. Może też przepisać dziecku leki i środki łagodzące objawy.
Dobry alergolog dziecięcy wytłumaczy rodzicom, jak ważne są regularne wizyty i kontrole stanu zdrowia dziecka, by alergia nie doprowadziła do poważnych chorób.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u alergologa z dzieckiem?
Aby udać się na pierwszą wizytę u alergologa z dzieckiem do publicznej służby zdrowia, trzeba otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu – lekarza rodzinnego bądź pediatry. Jeżeli jednak objawy są niepokojące lub nasilają się, nie warto czekać. Dobry alergolog dziecięcy prywatnie przyjmie małego pacjenta bez kilkutygodniowej czy kilkumiesięcznej kolejki. Przykładowo w styczniu 2024 roku kolejki do alergologa dla dzieci na NFZ wyglądają następująco: Warszawa 183 dni, Kraków 137, Wrocław 38 dni.
Na pierwszą wizytę u alergologa dziecięcego nie trzeba specjalnie przygotowywać małego pacjenta. Zadanie przygotowania się przypada jego opiekunom. Powinni spisać na kartce wszelkie informacje, które mogą być przydatne dla alergologa dla dzieci: objawy; sytuacje, w których objawy się nasilają; rzeczy, w styczności z którymi pojawiają się objawy; przyjmowane leki; przebyte choroby; wyniki wykonanych badań (jeśli są); alergie w rodzinie. Dobry alergolog dziecięcy zapyta też o czas, od którego trwa alergia, dietę dziecka, obecność zwierząt w domu, warunki mieszkaniowe.