Kim jest i czym zajmuje się pulmonolog? Jakie objawy zdrowotne kwalifikują do umówienia pierwszej wizyty u pulmonologa? Przeczytaj artykuł i uzyskaj odpowiedzi na podstawowe pytania. Dowiedz się, w jakich sytuacjach wizyta u pulmonologa jest korzystna, a w jakich wręcz niezbędna. Zapraszamy!
Czym zajmuje się pulmonolog?
Lekarz pulmonolog to specjalista z zakresu chorób układu oddechowego. Weryfikuje i leczy nieprawidłowości m.in. w obszarze jamy nosowej, gardła, krtani, oskrzeli, płuc. Mimo iż zajmuje się bardzo ważnym układem, niewiele osób zna nazwę pulmonolog. Dlaczego tak się dzieje?
Pierwsza wizyta u pulmonologa zazwyczaj zalecana jest przez lekarza rodzinnego. To do niego bowiem chory udaje się w pierwszej kolejności, kiedy bolą go gardło, krtań czy płuca. Jeżeli choruje na przeziębienie lub grypę, rzeczywiście wizyta w przychodni rodzinnej wystarczy. Natomiast jeśli problem okaże się poważniejszy, nawracający lub długotrwały, lekarz pulmonolog będzie właściwym wyborem.
Ważne! Aby umówić pierwszą wizytę u pulmonologa na NFZ, należy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego. W przypadku poważnych problemów nie warto jednak czekać. Pulmonolog prywatnie przyjmie szybciej, dzięki czemu nie nastąpi ryzykowna zwłoka w podjęciu leczenia.
Dobry pulmonolog – jakie leczy choroby?
Dobry pulmonolog – prywatnie lub na NFZ – diagnozuje i leczy choroby takie jak astma oskrzelowa, zapalenie płuc lub oskrzeli, pylica płuc, gruźlica, odma płucna, grzybica płuc, sarkoidoza, mukowiscydoza. Zajmuje się alergiami wpływającymi na działanie układu oddechowego, a także powikłaniami oddechowymi po przebyciu Covid-19, w tym w formie bezobjawowej, która również może się wiązać z powikłaniami.
Zobacz naszą ofertę. Tutaj przyjmują lekarze pulmonolodzy z Allergo-med:
Pierwsza wizyta u pulmonologa – kiedy?
Do umówienia pierwszej wizyty u pulmonologa mogą skłaniać objawy takie jak kłopoty z oddychaniem, np. duszności, oddech płytki, świszczący, charczący. Jeżeli od długiego czasu kaszlesz i nic Ci nie pomaga, także udaj się do lekarza pulmonologa. Bezwzględnymi wskazaniami są różne płyny – w tym krew – wydobywające się z układu oddechowego. Wówczas najlepiej wybrać pulmonologa prywatnie, by nie czekać i nie pogarszać stanu zdrowia.
Lekarze pulmonolodzy przyjmują pacjentów z chorobami układu oddechowego nawracającymi (sezonowo lub w sposób nieregularny) oraz przewlekłymi, na które nie skutkują środki zapisane przez lekarza rodzinnego. Uwaga! Dobry pulmonolog pomoże także w sytuacji, w której czujesz ucisk w klatce piersiowej – może to bowiem być objaw problemu np. z płucami.
Profilaktyczna wizyta u pulmonologa
Co ważne, wizytę u pulmonologa warto umówić nie tylko w przypadku wyżej wymienionych objawów. Rozważ spotkanie ze specjalistą z zakresu leczenia chorób układu oddechowego, jeżeli:
- przebyłeś Covid-19 (objawowo lub bezobjawowo, niezależnie od liczby przyjętych dawek szczepionki),
- palisz papierosy lub stosujesz inne używki drogą wziewną,
- przebyłeś poważną chorobę układu oddechowego,
- przebyłeś zabieg lub operację na układzie oddechowym,
- przebywasz w niekorzystnych warunkach środowiskowych (np. w pyle) z uwagi na sytuację zawodową, mieszkaniową, inną – trwale lub przez długi okres, np. kilka tygodni, miesięcy.