Chociaż dynamika wzrostu zachorowań na COVID-19 w 2024 roku jest podobna do dynamiki sprzed roku, obecny rok zaskoczył nas nieco wcześniejszym rozpoczęciem jesiennego szczytu zachorowań. Wyraźny wzrost liczby chorych na COVID-19 odnotowuje się już od lipca 2024 roku. 20 sierpnia zarejestrowano 1101 nowych zakażeń koronawirusem, a 22 sierpnia już 1193 nowe przypadki. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie są rejestrowane, bo nie każdy chory zgłasza fakt zachorowania. Jakie są nowe objawy COVID-19 w 2024 roku i co zrobić, gdy się zachoruje? Przeczytaj!
Nowe odmiany COVID-19 (2024)
W nadciągającej fali jesiennego szczytu zachorowań w 2024 roku dominują dwie nowe odmiany COVID-19, wywołane koronawirusem SARS-CoV-2 OMICRON w podwariantach JN.1 i KP.3.
Nowe objawy COVID-19 (2024)
Nic nie wskazuje na to, aby przebieg chorób wywołanych nowymi odmianami COVID-19 był cięższy lub znacząco inny względem wcześniejszych odmian. Nowe objawy COVID-19 w 2024 roku można początkowo pomylić z przeziębieniem. Pojawiają się 5-6 dni po zakażeniu pacjenta.
Najnowsze objawy COVID-19 w 2024 roku to: gorączka, ból gardła, ból mięśni, kaszel, osłabienie, zmęczenie. Ponadto u niektórych chorych mogą pojawić się bóle brzucha, wymioty, biegunka, problemy ze snem i zapalenie spojówek.
Chory na COVID-19 (2024) – co robić?
Aktualnie nie ma żadnych nakazów ani restrykcji związanych z zachorowaniem na COVID-19. Natomiast Główny Inspektor Sanitarny opublikował szereg rekomendacji, do których warto się stosować. Jeżeli kiedykolwiek przechodziłeś COVID-19 lub miała go Twoja bliska osoba, na pewno znasz te zalecenia, gdyż nie są nowe.
- Wiarygodne i przystępne cenowo testy na COVID-19 w aptekach pozwalają samodzielnie potwierdzić (lub wykluczyć) chorobę. Zacznij więc od tego, by kupić test na COVID-19 z apteki i prawidłowo go wykonać.
- Jeśli potwierdzisz chorobę testem na COVID-19 z apteki, na pełny okres objawów choroby pozostań w domu w ramach samoizolacji. Oczywiście jeśli Twoje objawy COVID-19 są niepokojące, niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.
- Zachowuj dystans w kontakcie z domownikami i unikaj bezpośredniego kontaktu np. z kurierami, którzy przywożą Ci zakupy, jedzenie. Jeżeli nie jesteś w stanie uniknąć kontaktu, nałóż maseczkę, koniecznie jednocześnie na nos i usta. Ponadto zakrywaj usta i nos podczas kichania, najlepiej jednorazową chusteczką.
Kiedy skończysz chorować, umów się na wizytę do pulmonologa, aby zbadać stan swojego układu oddechowego – to właśnie tę część atakuje COVID-19 i niestety zdarza się, że zostawia ślady w płucach. Wizyta u pulmonologa jest szczególnie ważna w grupie najbardziej zagrożonej powikłaniami i hospitalizacją, a więc osób po 65 roku życia oraz osób cierpiących na choroby przewlekłe. Sprawdź najbliższe adresy placówek: