Uporczywy kaszel w nocy lub za dnia – co odpowiada za przewlekły kaszel?

Mimo iż kaszel rzadko bywa przyjemnym doświadczeniem, jest to odruch prawidłowy i najczęściej świadczący o zdrowym funkcjonowaniu organizmu. Przykładowo jeśli w drogach oddechowych znalazły się ciała obce bądź wydzielina spowodowana stanem zapalnym, kaszel ma za zadanie je oczyścić. Jeśli trwa krótko, a jego przyczyna nie budzi wątpliwości, trzeba go przeczekać. Jeżeli jednak w grę wchodzi uporczywy kaszel ciągnący się wiele tygodni lub nawet miesięcy, nie należy go ignorować. Przeczytaj i dowiedz się, co może oznaczać przewlekły kaszel.

Jak diagnozuje się przewlekły kaszel?

Przewlekły kaszel to taki, który trwa co najmniej osiem tygodni. Wcześniej mowa o ostrym kaszlu (poniżej trzech tygodni) i podostrym (okres pomiędzy kaszlem przewlekłym i ostrym). Natomiast należy zauważyć, że sama diagnoza kaszlu przewlekłego nie mówi niczego o tym, jak on wygląda ani kiedy występuje. Może to być zarówno kaszel suchy, jak i kaszel mokry (produktywny), kaszel w ciągu dnia lub kaszel w nocy, a nawet kaszel z krwią. Wszystko zależy od przyczyny i to właśnie ją należy zdiagnozować, aby rozpocząć właściwe leczenie.

Co powoduje uporczywy przewlekły kaszel?

Przewlekły suchy kaszel mogą powodować niewyleczone, ciągnące się choroby infekcyjne dróg oddechowych. Jest spotykany również u osób chorych na astmę. Przewlekły suchy kaszel może być objawem niewydolności serca bądź efektem ubocznym przyjmowanych leków, np. z grupy ACEI.

Przewlekły mokry kaszel z wydzieliną śluzową może być objawem POChP. Z kolei mokry kaszel z wydzieliną gęstą i przezroczystą może występować w astmie – podobnie jak suchy kaszel. Często spotykany jest także przewlekły kaszel mokry ropny świadczący np. o zakażeniu dróg oddechowych.

Przewlekły mokry kaszel z krwią jest charakterystyczny dla zatorowości płucnej i nowotworów. Grudki i czopy w przewlekłym kaszlu wskazują na grzybicę bądź mukowiscydozę. Trzeba je jednak odróżnić od cząstek pokarmowych – jeżeli występują w przewlekłym kaszlu, mogą świadczyć o powstaniu przetoki między tchawicą a przełykiem.

Ponadto uporczywy kaszel przewlekły może być wynikiem chorób żołądka (zwłaszcza refluksu drażniącego struny głosowe) lub palenia papierosów. Przykładowo męczący kaszel w nocy może być wynikiem właśnie palenia albo stanów poinfekcyjnych, astmy, POChP, refluksu oraz innych chorób. I wreszcie kaszel alergiczny to także kaszel przewlekły.

Jak pozbyć się kaszlu przewlekłego? Skuteczne sposoby na kaszel

Skuteczne sposoby na kaszel przewlekły dobiera się do przyczyny. Nigdy nie redukuje się samego przewlekłego kaszlu, ponieważ sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem czegoś, co dzieje się w organizmie. To bardzo ważne, by trafić do właściwego lekarza: pulmonologa, żeby rozpoznać pierwotną przyczynę. Jej zdiagnozowanie jest możliwe m.in. na bazie rodzaju kaszlu (np. suchy kaszel/mokry kaszel), występowania (np. męczący kaszel w nocy bądź w ciągu dnia), dodatkowych cech (np. duszący kaszel, świszczący kaszel, szczekający kaszel) oraz innych objawów pacjenta.

Umów się do poradni Allergo-med i pozbądź się męczącego kaszlu obniżającego jakość życia. Zapraszamy pacjentów z Gliwic i okolic. Sprawdź ofertę m.in. pulmonologa w Rybniku i pulmonologa w Zabrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *