Zapalenie płuc – objawy, leczenie, porady

Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat zapalenia płuc i przeciwdziałaj jego zgubnym skutkom. Sprawdź, jakie ma objawy i jak je leczyć. Umów się na wizytę do pulmonologa, czyli specjalisty od zdrowia dróg oddechowych. Zapraszamy do Allergo-med!

Co wywołuje zapalenie płuc?

W zależności od tego, co wywołuje zapalenie płuc, chorobę tę dzieli się na:

  • bakteryjne zapalenie płuc – wywoływane przez bakterie,
  • wirusowe zapalenie płuc – wywoływane przez wirusy,
  • grzybicze zapalenie płuc – wywoływane przez grzyby,
  • pasożytnicze zapalenie płuc – wywoływane przez pasożyty,
  • alergiczne zapalenie płuc – wywoływane przez alergeny,
  • chemiczne zapalenie płuc (zachłystowe zapalenie płuc) – wywoływane przez kwas przedostający się do dróg oddechowych, np. żołądkowy lub żółciowy,
  • samoistne zapalenie płuc – którego przyczyna nie jest jasna.

Od 2020 roku wiele osób cierpi na covidowe zapalenie płuc (pocovidowe zapalenie płuc), czyli zapalenie płuc będące powikłaniem choroby wirusowej covid 19 wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Od rodzaju przyczyny zapalenia płuc zależny jest sposób leczenia.

Dodatkowe podziały to szpitalne zapalenie płuc i pozaszpitalne zapalenie płuc (kryterium: miejsce zachorowania), odoskrzelowe zapalenie płuc, płatowe zapalenie płuc i segmentowe zapalenie płuc (kryterium: lokalizacja stanu zapalnego).

Zapalenie płuc – śmiertelność i powikłania

Zapalenie płuc jest poważną chorobą, która może wiązać się z powikłaniami. Zdarza się, że stan zapalny obejmujący płuca przechodzi na inne elementy układu oddechowego. Nieleczone zapalenie płuc prowadzi do trwałych uszkodzeń, a nawet śmierci. Na największe ryzyko narażone są osoby mające obniżoną odporność organizmu z uwagi na wiek, aktualne choroby, przebyte zabiegi. Do szczególnie niebezpiecznych zaliczane są: zapalenie płuc u dziecka (zwłaszcza zapalenie płuc u noworodka), zapalenie płuc u osób starszych, zapalenie płuc w ciąży.

Czy zapaleniem płuc można się zarazić?

Tak, zapalenie płuc jest zaraźliwe. Chorując, narażasz na przejęcie bakterii, wirusa lub innego patogenu przez osoby ze swojego otoczenia, zwłaszcza znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka.

Zapalenie płuc – objawy

Prawie zawsze można mówić o ostrym zapaleniu płuc. Bakteryjne zapalenie płuc powoduje wysoką gorączkę, dreszcze, suchy kaszel i osłabienie. Wirusowe zapalenie płuc wiąże się z dwiema fazami. W pierwszej chory gorączkuje, ma deszcze i bolą go mięśnie, stawy. W drugiej dochodzą suchy kaszel i duszności. W zachłystowym zapaleniu płuc do objawów z poprzednich rodzajów choroby dochodzą przebarwienia skórne. Z kolei potocznie zwane “bezobjawowe zapalenie płuc” wiąże się z pogorszonym samopoczuciem, dusznościami – przede wszystkim po wysiłku – i uczuciem rozbicia.

Czy przy zapaleniu płuc bolą plecy? Mogą, ale nie jest to objaw podstawowy. Zwróć uwagę na zmiany w oddechu (świszczenie, niemożność wzięcia głębokiego wdechu), suchy kaszel, gorączkę przy zapaleniu płuc. Ale czy przy zapaleniu płuc jest gorączka zawsze? Nie zawsze, jednak podwyższona temperatura należy do typowych objawów choroby, podobnie jak potliwość czy ból w klatce piersiowej.

Jak rozpoznać zapalenie płuc i jak leczyć zapalenie płuc?

Aby prawidłowo rozpoznać zapalenie płuc i zdiagnozować przyczynę, a w dalszej kolejności podjąć właściwe leczenie, należy umówić się na wizytę do pulmonologa, czyli specjalisty od układu oddechowego. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i zleci podstawowe badania na zapalenie płuc: RTG, inne. Po postawieniu diagnozy zapisze odpowiednie leki na zapalenie płuc (np. antybiotyk na zapalenie płuc typu bakteryjnego). Podpowie, jakie zioła na zapalenie płuc warto pić, jakie inhalacje na zapalenie płuc wykonywać, jakimi domowymi sposobami na zapalenie płuc wspierać leczenie farmakologiczne, jak spać przy zapaleniu płuc i jaką zastosować rehabilitację po zapaleniu płuc.

Nie zwlekaj – umów się na wizytę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *