Co to jest bezdech senny? Objawy, leczenie, przyczyny i więcej

Obturacyjny bezdech senny to zespół chorobowy, który zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu ludzi. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania, co to jest bezdech senny, jakie objawy ma bezdech senny, z jakich przyczyn wynika, a także kto leczy bezdech senny. Jeśli wybudzasz się w nocy lub ciągu dnia nie czujesz się wyspany i zauważasz u siebie inne niepokojące symptomy, koniecznie przeczytaj!

Obturacyjny bezdech senny – co to jest?

Na początek warto odpowiedzieć na pytania, co to jest bezdech senny oraz co to jest obturacyjny bezdech senny.

  • Co to jest bezdech senny? Bezdech senny, a dokładnie zespół bezdechu sennego, to zespół chorobowy występujący w trakcie snu. Zawsze towarzyszy mu chrapanie, choć warto pamiętać, że nie każde chrapanie wiąże się z bezdechem sennym. Wynika z faktu, iż w trakcie snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe za bardzo się rozluźniają, co prowadzi do opadania podniebienia miękkiego i języczka. To z kolei sprawia, że drogi oddechowe się zwężają w pewnym stopniu (chrapanie) bądź też zwężają w wysokim stopniu, a nawet blokują (bezdech senny). Zespół bezdechu sennego prowadzi do zatrzymania oddechu nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy.
  • Co to jest obturacyjny bezdech senny? Obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym przypadkiem zespołu bezdechu sennego i wynika z opisanego wyżej zjawiska. Wiąże się z cyklicznym blokowaniem oddechu w trakcie snu, przy czym zablokowanie następuje na co najmniej 10 sekund, bądź też spłyceniem oddechu o ponad 50%. Drugim rodzajem zespołu bezdechu sennego jest centralny bezdech senny spowodowany uszkodzeniem ośrodka kontrolującego oddech w mózgu.

Obturacyjny bezdech senny – objawy

Wbrew pozorom nie każdy wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co prawda blokowaniu oddechu towarzyszy wielokrotne wybudzanie – nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny – jednak nad ranem chory często o tym nie pamięta. Skąd zatem może podejrzewać, iż dotknął go zespół bezdechu sennego?

Spłycenie oddechu bądź jego całkowite cykliczne blokowanie prowadzą do wielokrotnego podduszenia i w efekcie niedotlenienia organizmu. W rezultacie w ciągu dnia chory jest niewyspany, zmęczony, poirytowany. Ma bóle i zawroty głowy, zwłaszcza o poranku, może też mieć nudności. Nie potrafi się skupić i ma problemy z prowadzeniem pojazdu, co jest szczególnie niebezpieczne – dla niego i innych uczestników ruchu. Pojawiają się także luki w pamięci i zaburzenia seksualne.

Obturacyjny bezdech senny może Ci pomóc wykryć bliska osoba. Objawy bowiem to chrapanie na zmianę z przerwami w oddychaniu i wybudzaniem. Chory kręci się w czasie nocy, jest niespokojny, często zmienia pozycje. Kiedy się wybudza, bierze wdech ustami.

Czy bezdech senny może zabić?

Każdy zespół bezdechu sennego może zabić pośrednio, np. powodując chroniczne zmęczenie i przyczyniając się do wypadku drogowego. Z kolei ciężki, nieleczony obturacyjny bezdech senny wiąże się z ryzykiem zatrzymania akcji serca.

Obturacyjny bezdech senny – przyczyny

Istnieją różne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego, wśród których znajdują się predyspozycje genetyczne, otyłość, choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, refluks przełyku), spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowa budowa żuchwy, nieprawidłowa budowa jamy ustnej, menopauza, przebyte urazy i infekcje.

Kto leczy bezdech senny?

Właściwym specjalistą wykonującym badania bezdechu sennego oraz dobierającym odpowiednie leczenie bezdechu sennego do danego przypadku jest pulmonolog, czyli lekarz zajmujący się zdrowiem układu oddechowego. Wykonasz u niego wiarygodne badanie bezdechu sennego, a następnie dowiesz się, co pomaga na bezdech senny w sytuacji, w której się znalazłeś.

Umów się do pulmonologa w Gliwicach, pulmonologa w Zabrzu lub pulmonologa w Rybniku, by dowiedzieć się, jak leczyć bezdech senny u siebie lub bliskiej osoby. Nie zwlekaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *