Wiosna kojarzy się ze słońcem, pięknymi żywymi kolorami, pachnącymi kwiatami, długimi spacerami. Niestety dla osób cierpiących na alergię wiosenną powszechnie uwielbiana pora roku bywa problemem. Alergia wiosenna wywołuje m.in. kaszel, kichanie, duszności, łzawienie, katar. Sprawdź nasze porady dla alergików i dowiedz się, jak przygotować się na nadejście wiosny!
Alergia wiosenna – jak leczyć?
Walkę z alergią wiosenną i jej nieprzyjemnymi dolegliwościami polecamy zacząć od wizyty u alergologa. Jeżeli jesteś osobą dorosłą, zapisz się do alergologa dla dorosłych, a jeśli chcesz zdiagnozować chorobę u swojego dziecka, umów wizytę u alergologa dziecięcego. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ tylko dzięki badaniu można ustalić indywidualny program leczenia i łagodzenia objawów alergii wiosennej. Do wieku, kondycji zdrowotnej i unikalnej sytuacji pacjenta dobiera się także leki i preparaty wspomagające samopoczucie.
Alergie wiosenne – poznaj je i przygotuj się
Dzięki wizycie u alergologa dowiesz się, na co dokładnie jesteś uczulony oraz jak silna jest to alergia. Wiedza na temat stanu zdrowia pozwoli Ci opracować kalendarz pylenia roślin. Będziesz wiedział, kiedy mieć się na baczności, zwłaszcza gdybyś doznał bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego w odpowiedzi na alergen. Przykładowo alergia wiosenna na topolę daje się we znaki od marca do maja, a na brzozę od kwietnia do maja.
Alergia wiosenna u dzieci i dorosłych – jak się przygotować?
Zanim rozpocznie się okres pylenia uczulających Cię roślin, uzupełnij apteczkę domową i włóż do torebki lub plecaka apteczkę przenośną. Przydatne są np. sterydy wziewne i leki antyhistaminowe, przy czym konkretne preparaty przepisze Ci alergolog. Na dwór wychodź w okularach przeciwsłonecznych lub zerówkach i maseczce – dzięki nim do pewnego stopnia ograniczysz kontakt z alergenem. Ponadto w okresie pylenia połóż szczególny nacisk na zdrową dietę, ruch i odpowiednią ilość snu. Oczywiście aktywność fizyczną ogranicz do zamkniętych pomieszczeń: domu, klubu fitness, basenu. Dzięki dobrej odporności będziesz mniej narażony na przykre dolegliwości alergii na pyłki wiosenne.
Alergia na pyłki wiosenne – jak przygotować dom?
Aby ograniczyć dolegliwości alergii wiosennej, zadbaj o dom. Jeżeli masz możliwość, skorzystaj z systemu rekuperacji, dzięki któremu nie będziesz musiał otwierać okien nawet w gorących wiosennych dniach. Alternatywą są klimatyzacja i wentylacja, przy czym wyłącznie z odpowiednimi, regularnie czyszczonymi bądź wymienianymi filtrami. Tańszym sposobem na filtrację powietrza jest zakup oczyszczacza powietrza. Pamiętaj też o częstym sprzątaniu domu, koniecznie łagodnymi środkami czystości.
Inne sposoby na alergię wiosenną
- Jeśli jedziesz na urlop, wybierz morze lub góry.
- Unikaj spacerów w suche i wietrzne dni, wczesnym rankiem i między 17:00 a 19:00.
- Po spacerze bierz prysznic i zmieniaj ubrania.
- Sprawdzaj prognozy pylenia w internecie.
- Nie susz ubrań na zewnątrz: w ogrodzie, na balkonie czy tarasie.
- Prowadź dzienniczek rzeczy poprawiających i pogarszających Twoje samopoczucie.
Zapytaj nas o sposoby na alergię wiosenną dopasowane do Twojej sytuacji. Umów się na wizytę!