Jak oczyścić płuca po paleniu? Umów się do pulmonologa i rozpocznij oczyszczanie płuc po paleniu!

Jeżeli kiedykolwiek zobaczyłeś w internecie grafiki porównujące płuca osób palącej i niepalącej, prawdopodobnie w głowie zaświtała Ci jedna myśl: regeneracja płuc po paleniu i przywrócenie ich do stanu pierwotnego. W tym artykule odpowiemy na pytania, czy to w ogóle możliwe, jeżeli tak, w jakim czasie, a także jak podejść do oczyszczania płuc po paleniu. Zapraszamy!

Czy płuca się regenerują po paleniu?

Na początek dobra wiadomość: regeneracja płuc po rzuceniu palenia jest możliwa, i to niezależnie od tego, czy palisz kilka miesięcy, czy kilkadziesiąt lat. Nie oznacza to jednak, że można zwlekać z rozpoczęciem oczyszczania płuc po paleniu. Im później zaczniesz, tym więcej czasu zajmie proces regeneracji. Ponadto kiedy dojdzie do zmian strukturalnych takich jak chociażby rozedma płuc, pełna regeneracja nie będzie możliwa.

Ile oczyszczają się płuca po rzuceniu palenia?

Na pytanie, ile oczyszczają się płuca po rzuceniu palenia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stażu i częstotliwości palenia. U osób, które sięgały po papierosy niedługo, oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia może potrwać zaledwie kilkanaście miesięcy. U wieloletnich palaczy regeneracja potrwa nawet dwadzieścia lat. Czas ten poświęcony jest odbudowie rzęsek, których zadaniem jest oczyszczanie płuc. Sama regeneracja rzęsek trwa ok. dziewięciu miesięcy, po tym czasie zaś następuje sprawne oczyszczanie płuc.

Po jakim czasie następuje regeneracja płuc po paleniu?

Oczyszczanie płuc po paleniu u wieloletniego palacza trwa ok. dwudziestu lat. O ile nie doszło do zmian strukturalnych, po tym czasie następuje pełna regeneracja płuc po paleniu. Co ciekawe, oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia rozpoczyna się już po dwudziestu minutach od wypalenia papierosa. Jeżeli po godzinie lub kilku sięgniesz po kolejnego, zaburzysz proces i będziesz zaczynał od nowa.

Jak wygląda oczyszczanie płuc po paleniu – co robić?

Regeneracja płuc po rzuceniu palenia wymaga zmiany stylu życia. Jeżeli jesteś gotowy na oczyszczanie płuc po paleniu, wykonaj następujące kroki:

  1. Umów się do pulmonologa, który sprawdzi stan Twoich płuc i dobierze odpowiednie metody na regenerację płuc po paleniu – dopasowane do indywidualnego przypadku.
  2. Unikaj dymu z papierosów i innego rodzaju dymu, a także zanieczyszczeń w powietrzu, aby nie dokładać płucom pracy.
  3. Zacznij uprawiać sport – jeżeli paliłeś przez długi czas, spróbuj delikatniejszych aktywności takich jak spacery, nordic walking, pływanie.
  4. Stosuj inhalacje z pary wodnej i wykonuj ćwiczenia oddechowe.
  5. Wprowadź do diety posiłki bogate w antyoksydanty – witaminy C, E i A, flawonoidy, karotenoidy. Stosuj zdrową dietę. Sięgaj po warzywa, owoce i zioła.
  6. Pij odpowiednią ilość płynów, czyli ok. dwóch litrów dziennie.
  7. Kontroluj oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia podczas wizyt u pulmonologa. Harmonogram spotkań i badań ustali lekarz. Zapraszamy do Allergo-med!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *