Tężnia solankowa – na co pomaga?

Tężnia solankowa to budowla o niesamowitym potencjale zdrowotnym. Dostępna za darmo lub za opłatą w kurortach leczniczych, tężnia solankowa pozwala inhalować głęboko do płuc wilgotne powietrze bogate w jod i inne mikroelementy, m.in. wapń, magnez czy brom. Na co pomaga tężnia solankowa i kto na niej skorzysta? Przyjrzyjmy się!

Jak działa tężnia solankowa?

Tężnia solankowa jest wysokim obiektem o prostej konstrukcji. Solanka, czyli woda mineralna o wysokiej zawartości soli mineralnych, transportowana jest na samą górę, gdzie znajduje ujście i zaczyna swobodnie spływać z powrotem do zbiornika, by ponownie zostać przetransportowana w górę – koło się zamyka. Jednakże w czasie spływania część solanki odparowuje, tworząc wyjątkowy prozdrowotny mikroklimat, pełny unoszących się w powietrzu mikroelementów. A gdyby samoczynnie tworzącego się mikroklimatu było za mało, dodatkową porcję pary solankowej (aerozolu) wytwarza inhalator obecny w tężni.

Co daje tężnia solankowa? Na co pomaga?

Zabiegi inhalacyjne w tężni solankowej zalecane są w ramach zarówno profilaktyki zdrowia, jak i leczenia rozmaitych chorób. Wdychanie aerozolu przynosi korzyści w terapii chorób układu oddechowego, nerwowego, immunologicznego, krwionośnego. Minerały obecne w solance – wdychane w trakcie korzystania z tężni solankowej – uzupełniają niedobory mikroelementów takich jak jod, wapń, potas, magnez, brom. Ponadto tężnia solankowa jest zbawienna dla zdrowia osób borykających się z alergiami, chorobami tarczycy, nadciśnieniem krwi, problemami natury psychicznej i emocjonalnej.

Tężnia solankowa – dla kogo jeszcze?

Jeżeli cierpisz na którekolwiek ze schorzeń wymienionych wyżej, tężnia solankowa jest dla Ciebie. Ponadto skorzystasz z niej, jeśli masz genetyczne obciążenie w/w chorobami (np. nowotworem płuc), paliłeś lub palisz papierosy, masz astmę bądź POChP, cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, mieszkasz w dużym mieście z wysokim stężeniem smogu, pracujesz w warunkach narażających Cię na wdychanie niekorzystnych substancji chemicznych lub pyłu, walczysz z nawracającymi chorobami układu oddechowego bądź odpornościowego.

Skontaktuj się z pulmonologiem lub alergologiem i zapytaj, jak często powinieneś korzystać z tężni solankowej, ile czasu w niej spędzać oraz jak wyciągnąć z niej maksimum korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *