Jak rozpoznać astmę u dziecka, jeśli trwa od jakiegoś czasu? Jakie są pierwsze objawy astmy u dziecka? Jakie są wczesne objawy astmy u dorosłego? Te i podobne pytania każdego miesiąca wpisywane są w wyszukiwarkę Google. Ludzie martwią się o siebie i najbliższe osoby, zwłaszcza swoje dzieci. Jeśli podzielasz ich zmartwienie, koniecznie udaj się do pulmonologa lub alergologa przyjmujących w przychodni Allergo-med. Dodatkowo możesz przeczytać nasz artykuł podpowiadający, jak rozpoznać astmę u dzieci i dorosłych. Pamiętaj jednak, że nie może on zastąpić wizyty u specjalisty.
Pierwsze objawy astmy u dziecka
Zgodnie z danymi WHO astma u dzieci jest najczęstszą chorobą przewlekłą układu oddechowego występującą w młodym wieku. Astma dziecięca ma różne podłoża i daje o sobie znać w wyniku różnych wyzwalaczy. Ponadto ma różny przebieg w zależności od konkretnego dziecka – u jednego jest lekka i epizodyczna, u drugiego ciężka (ta na szczęście występuje rzadziej niż astma nasilona lekko lub nawet średnio). Pierwsze objawy astmy obejmują suchy i męczący kaszel powracający nocą i o poranku, świszczący oddech przy wydechu, płytki oddech, trudności przy oddychaniu, dyskomfort w klatce piersiowej: ucisk, gniecenie, łaskotanie. Powinno się zwrócić uwagę także na nawracające zapalenie oskrzeli.
Należy pamiętać, iż przypadki ocenia się indywidualnie. Czy to na pewno astma? Objawy u dzieci nie muszą być pełne (występować wszystkie naraz) i mogą zmieniać nasilenie w zależności od pory dnia. Wczesne objawy astmy u dziecka z dużą dokładnością rozpoznaje się za pomocą badania FeNO – dowiedz się o nim więcej: Dla kogo jest badanie FeNO i jak się do niego przygotować?
Astma – objawy u dorosłych
Metody na to, jak rozpoznać astmę u dzieci, pokrywają się ze sposobami rozpoznania astmy u dorosłych. Zaniepokojenie powinny wzbudzić objawy takie jak trudności w oddychaniu (np. złapaniu oddechu), świst wydawany podczas oddychania, uczucie ściskania w klatce piersiowej i inne rodzaje dyskomfortu, a także obecność flegmy w drogach oddechowych, zwłaszcza trudnej do odkrztuszenia. Jakie są objawy astmy? Kolejnymi ważnymi przesłankami do zapisania się do alergologa bądź pulmonologa są napady kaszlu nasilające się nocą i nad ranem oraz wzmożenie jednego z wymienionych objawów na skutek wystawienia na czynnik wywoławczy, np. zanieczyszczone powietrze (smog, dym papierosowy, pylenie roślin), wysiłek fizyczny, wzburzenie emocjonalne, zimne powietrze.
Silny atak astmy – objawy
Jak rozpoznać astmę w sytuacji podwyższonego ryzyka życia i zdrowia i zadzwonić po pogotowie? Uważaj na dużą duszność w stanie spoczynku lub zmuszającą do przybrania pozycji opartej, trudności w mówieniu z uwagi na płytki oddech, zintensyfikowaną pracę dodatkowych mięśni oddechowych.
Masz już podstawy i wiesz, jak rozpoznać astmę u dziecka bądź dorosłego. Pamiętaj: reaguj na pierwsze objawy astmy u dziecka czy też wczesne objawy astmy u dorosłego, by zapobiec rozwinięciu choroby i stanom zagrożenia życia i zdrowia. Umów wizytę w Allergo-med i zadbaj o siebie oraz tych, których kochasz.