Ćwiczenia oddechowe – skuteczne ćwiczenia na płuca

Ćwiczenia oddechowe na płuca to coś, co powinno się wykonywać regularnie i w ramach profilaktyki zdrowia. Mocne, prawidłowo funkcjonujące płuca pozwalają uchronić się od łagodnych chorób dróg oddechowych, a także ułatwiają powrót do zdrowia po poważnej chorobie, zabiegu lub operacji, powikłaniach innych chorób, np. Covid-19. Przeczytaj artykuł i poznaj skuteczne ćwiczenia zwiększające objętość płuc i wzmacniające ściany.

Czy ćwiczenia oddechowe na płuca są niezbędne?

Łatwe i zajmujące niewiele czasu ćwiczenia na płuca powinny stać się praktyką każdej osoby mającej na względzie zdrowie układu oddechowego. W niektórych przypadkach jednak ćwiczenia oddechowe mogą się okazać szczególnie korzystne. Jeśli zauważyłeś, że Twój oddech się zmienił: jest płytszy lub głębszy, częstszy lub rzadszy, charczący, świszczący bądź niepokojący w inny sposób, powinieneś udać się na wizytę do pulmonologa, czyli specjalisty od płuc i układu oddechowego. W trakcie badania spirometrycznego specjalista ustali, czy Twoje płuca mają poprawną objętość i pojemność.

Umów wizytę w preferowanym mieście:

Proste ćwiczenia oddechowe – przykłady

Osobie zdrowej lub mającej drobne problemy zdrowotne nie są potrzebne specjalistyczne aparaty do ćwiczeń oddechowych. Zacznij od przyjęcia wygodnej pozycji: leżącej lub stojącej. Weź krótki wdech, po czym wypuść nabrane powietrze długim wydechem przez lekko zaciśnięte usta bądź dzióbek. Powtórz to ćwiczenie oddechowe kilkakrotnie, za każdym razem próbując wydłużyć wydech. Jako przyrząd do ćwiczeń oddechowych możesz wykorzystać świeczkę – zdmuchuj płomień.

W ramach ćwiczeń oddechowych po covidzie lub operacji warto połączyć praktykę wdechów i wydechów z lekkim ruchem. Z kolei u osób zdrowych może to być ruch energiczny, np. aerobik. Proste ćwiczenia oddechowe po operacji to chociażby równoczesne wdychanie powietrza nosem i unoszenie wyprostowanych rąk w pozycji stojącej. Przy wydechu ręce się opuszcza. W kolejnym ćwiczeniu na płuca do podnoszenia rąk dochodzi wspinanie się na palce. Przy wydechu wraca się na całe stopy i opuszcza ręce. Można też pochylić głowę bądź tułów.

Alternatywę stanowią proste ćwiczenia oddechowe dla seniorów w siadzie skrzyżnym lub nadal na stojąco – przy wdechu należy otworzyć klatkę piersiową i ściągnąć łopatki, przy wydechu zaokrąglić kręgosłup i skierować głowę w dół.

Jak ćwiczyć płuca? Inne rodzaje ćwiczeń oddechowych

W ramach profilaktyki zdrowia układu oddechowego należy nauczyć się oddychać przeponą. Aby wdrożyć się w praktykę, rozłóż na ziemi matę lub koc i połóż się na plecach z przedmiotem – np. książką – na brzuchu. Oddychaj tak, by unosić przedmiot.

Nieoczywiste urządzenie do ćwiczeń oddechowych, do którego dostęp ma każdy, to… schody! Wchodź po nich z dłońmi splecionymi z tyłu na wysokości pośladków. Kiedy robisz wdech, ściągaj łopatki i wypinaj klatkę piersiową.

Jakie ćwiczenia po operacji płuc? Ćwiczenia oddechowe ze słomką

Ćwiczenia oddechowe po operacji powinny być delikatne, ale efektywne. Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia oddechowe ze słomką. Należy do połowy wypełnić szklankę wodą i wsadzić do niej słomkę. Po wzięciu głębokiego wdechu powietrze wypuszcza się przez słomkę do wody tak, by powstały bąbelki. Ćwiczenia oddechowe z rurką doskonale wpływają na sprawność płuc. Metodę tę spotkasz także pod nazwą “ćwiczenia oddechowe z butelką”, gdyż zamiast szklanki można wykorzystać właśnie butelkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *