Podejrzewasz u siebie chorobę układu oddechowego? Doświadczasz dolegliwości związanych z układem oddechowym? Przeczytaj, czym jest badanie FeNO. Z niniejszego artykułu dowiesz się, w rozpoznaniu jakich chorób sprawdza się FeNO test, do kogo skierowane jest to badanie, na czym polega oraz jak się do niego przygotować. Zapraszamy do lektury!
Czym jest badanie FeNO?
Badanie FeNO, spotykane także pod nazwą FeNO test, to nowoczesny, bezbolesny, nieinwazyjny test oddechowy pozwalający na błyskawiczne i bezbłędne rozpoznanie przede wszystkim astmy, a dodatkowo stanów zapalnych w układzie oddechowym, które powodują bóle i inne dolegliwości. Co istotne, test na astmę Fe NO przeszedł badania kliniczne i został uznany za skuteczny w rozpoznawaniu astmy i stanów zapalnych o podłożu eozynofilowym. Jest zalecany przez medyczne towarzystwa naukowe i stosowany m.in. w pulmonologii, alergologii.
Dowiedz się więcej: badanie FeNO w Allergo-med. Sprawdź cenę badania FeNO i umów się na wizytę u specjalisty, by wykonać test.
Na czym polega FeNO test?
Badanie FeNO polega na pomiarze tlenku azotu w wydychanym powietrzu. Pomiar wykonuje się specjalistycznym urządzeniem – w przychodni pulmonologicznej Allergo-med jest to aparat NIOX firmy Circassia. Pacjent robi duży wydech, po czym bierze do ust jednorazowy ustnik z filtrem antybakteryjnym założony na aparat NIOX. Przez ustnik bierze głęboki wdech i ponownie robi wydech. I tyle! Wystarczy poczekać na wynik, który po mniej więcej minucie ukaże się na wyświetlaczu aparatu NIOX i zostanie zinterpretowany przez lekarza.
Badania na astmę – u dzieci? Dorosłych?
Ogromnymi zaletami badania FeNO, czyli nieinwazyjnego pomiaru tlenku azotu, są prostota, szybkość, wygoda i bezbolesność. Jeżeli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie, jakie badania na astmę u dzieci najlepiej wykonać, odpowiedzią jest FeNO test. Ale wykonasz nim nie tylko badania na astmę u dzieci! FeNO test to propozycja również dla dorosłych, w szczególności osób starszych, pacjentów po zabiegach oraz chorych w ostrym stadium choroby, kiedy dolegliwości wynikające ze stanu zapalnego są duże. Badanie FeNO pozbawione konieczności wykonywania biopsji czy cytologii oszczędza pacjentom niepotrzebnego bólu i stresu.
Uwaga! Na badanie FeNO mogą się zapisać również osoby, które już wiedzą, że mają astmę. FeNO test pozwala dobrać właściwe leki i dawki oraz przeciwdziałać nawrotom silnych dolegliwości.
Jak się przygotować do badania FeNO?
Ze względu na łagodny przebieg i bezinwazyjność badanie FeNO nie ma żadnych przeciwwskazań i wykonać je może każdy. Należy jednak odpowiednio się przygotować, by wynik wyszedł miarodajny.
- Na ok. 1 godzinę przed wykonaniem FeNO testu powstrzymaj się od jedzenia i picia, a przez ok. 3 godziny nie jedz produktów bogatych w azotany (np. zielonych warzyw liściastych).
- Przez ok. 1 godzinę przed badaniem FeNO nie podejmuj intensywnego wysiłku fizycznego.
- Przez co najmniej 1 godzinę przed testem na astmę FeNO nie pal, a tuż przed badaniem poinformuj specjalistę, że jesteś osobą palącą.
- Poinformuj lekarza o przebytej niedawno lub trwającej infekcji wirusowej w układzie oddechowym.
Zapraszamy na badanie FeNO w Allergo-med!