Czy smog jest szkodliwy? Jakie są skutki smogu? Jakie choroby powoduje smog? Poznaj odpowiedzi na te pytania oraz dowiedz się, jak chronić się przed smogiem. Przeczytaj artykuł rozwiewający podstawowe wątpliwości dotyczące oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Sprawdzaj stan smogu w Polsce i korzystaj z pomocy pulmonologa.
Co to jest smog?
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest smog. Jest to mieszanina szkodliwych związków generowanych przez człowieka – np. w fabrykach, podczas transportu lub przez ogrzewanie domów niskiej jakości paliwem – wśród których znajdują się tlenki azotu, dwutlenek siarki, pyły, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Smog w Polsce zawiera tlenki węgla, bardzo szkodliwe pyły PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren. Mieszanina ta krzyżuje się z powietrzem, tworząc druzgocącą dla zdrowia zawiesinę, którą żywe organizmy – w tym ludzie – wdychają do płuc.
Czy smog jest szkodliwy? Jakie są skutki smogu?
Smog to zanieczyszczenie powietrza, które zawiera szkodliwe związki chemiczne oraz substancje stałe (pyły). Część z nich jest rakotwórcza, natomiast wszystkie bez wyjątku szkodzą życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt. Do krytycznych sytuacji należą objawy zatrucia smogiem, które mogą zostać pomylone z przeziębieniem i zlekceważone, w związku z czym rozwijająca choroba nie jest w porę leczona. Skutki smogu widać po narządach wewnętrznych, przede wszystkim w układzie oddechowym. W wyniku uszkodzeń może dojść do śmierci.
Jak smog wpływa na zdrowie? Jakie choroby i dolegliwości powoduje smog?
Jeśli chodzi o to, jakie choroby powoduje smog i jakie dolegliwości towarzyszą długotrwałemu oddychaniu zanieczyszczonym powietrzem, zwłaszcza przy dużym stężeniu smogu, wymienić należy:
- astmę,
- obturacyjne choroby płuc,
- niewydolność oddechową,
- niewydolność krążeniową,
- nowotwory płuc i innych elementów układu oddechowego,
- zawał serca,
- udar mózgu.
Jak jeszcze smog wpływa na zdrowie? Zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, krążenia i nerwowego, skraca życie, podnosi ryzyko patologii ciąży. Jak podaje Program Czysta Polska, prawie 1/3 poronień wynika z wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Jak chronić się przed smogiem?
Istnieje kilka sposobów na to, jak chronić się przed smogiem. Dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa warto wykorzystać kilka. Przede wszystkim należy sprawdzać prognozy smogu w Polsce w internecie (pod hasłem “smog dziś” lub “smog >nazwa miasta<“). Jeżeli danego dnia stężenie smogu w powietrzu jest wysokie, nie powinno się wychodzić z domu. Jeśli musisz wyjść do pracy, koniecznie załóż specjalistyczną maseczkę z filtrem (ale nie zwykłą maseczkę medyczną).
W domu stosuj oczyszczacze powietrza. Jeżeli możesz, korzystaj z rekuperacji zamiast wietrzyć mieszkanie, otwierając okna. Na spacery chodź wyłącznie w dni bez smogu. Trzymaj się zasad zdrowego trybu życia. Jeżeli Ty lub Twoi bliscy znajdujecie się w grupie ryzyka ze względu na wiek lub choroby towarzyszące, regularnie umawiajci się na wizyty do pulmonologa – specjalisty od zdrowia układu oddechowego.