Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – leczenie POChP

Co to jest POChP? Jak wygląda leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc? Jakie kroki należy podjąć, gdy zauważy się u siebie lub bliskiej osoby pierwsze objawy? A także skąd się w ogóle bierze Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – jakie są jej przyczyny? Poznaj odpowiedzi i sięgnij po zdrowie!

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) – co to jest?

Podstawowa kwestia to odpowiedź na pytanie, co to jest POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Jest to choroba dotykająca układu oddechowego, której charakterystyczny objaw stanowi ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Do innych objawów POChP należą m.in. kaszel, duszności, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej, a także nadmierne wydzielanie plwociny.

Jako choroba przewlekła POChP może doprowadzić do upośledzenia funkcji płuc w znacznym stopniu, co przełoży się na trudności z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – przyczyny

POChP ma różne przyczyny, jednak najczęstszą stanowi długotrwałe wystawienie na substancje drażniące płuca. Mogą to być dym papierosowy (w tym również palenie bierne), pyły w miejscu pracy, opary chemiczne, a nawet silnie zanieczyszczone powietrze w miejscu zamieszkania. Przyczynami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc są także predyspozycje genetyczne, infekcje układu oddechowego (zwłaszcza poważne i częste), wiek.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) – leczenie

Warto podkreślić, że objawy POChP na początku mogą być łagodne i zostać mylnie wzięte przez chorego za inną, łagodną formę infekcji układu oddechowego. Jednakże wykrycie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc na wczesnym etapie i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla zatrzymania postępu choroby i poprawy jakości życia chorego. Właściwym lekarzem rozpoznającym i leczącym POChP jest pulmonolog (nasz specjalista prywatnie przyjmuje pacjentów m.in. z Gliwic, Rybnika, Zabrza).

Choroba POChP wymaga leczenia kompleksowego, a jednocześnie indywidualnie dobranego do pacjenta. Wśród środków i metod leczenia choroby POChP znajdują się leki rozszerzające oskrzela, glikokortykosteroidy, terapia tlenowa, ćwiczenia oddechowe. Niezbędna jest także zmiana stylu życia i unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi płuca.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby POChP jest bardzo ważne. Jeżeli zauważyłeś u siebie lub bliskiej osoby jakiekolwiek objawy, umów się do pulmonologa już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *