Czy możliwa jest alergia jesienią? Poznaj alergie jesienne!

Alergie wziewne kojarzą się głównie z wiosną, kiedy to masowo pylą rośliny. O jesieni i zimie alergicy przeważnie myślą jako o spokojnej połowie roku, w której wreszcie mogą odetchnąć pełną piersią. Niestety alergia jesienią i zimą, choć rzadziej spotykana, nadal jest możliwa. Z czego wynika? Jakie objawy daje alergia jesienna? Jak jej przeciwdziałać? Demaskujemy alergie jesienne i odpowiadamy na pytania!

Z czego wynikają alergie jesienne?

Choć może się tak wydawać, rośliny wcale nie kończą pylenia wraz z latem. W efekcie alergia jesienią nadal może wynikać z pylenia, tym razem chwastów (przede wszystkim bylicy), a także pokrzywy, łubinu, ambrozji, komosy, perzu, babki lancetowatej. Dodatkowo alergia jesienna może pojawić się jako skutek częstszego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych i długiego, bliskiego kontaktu z roztoczami oraz sierścią i śliną zwierząt.

Niestety jeżeli myślisz, że alergie jesienne Cię ominą, jeśli wyjdziesz na spacer do zadbanego parku lub ogrodu bez uczulających roślin, a tym bardziej alergenów domowych, mamy złą wiadomość – tutaj z uwagi na zwiększoną jesienią wilgoć powietrza rozmnażają się alergizujące zarodniki pleśni. Mogą one znaleźć się również w domu, np. w piwnicy, łazience lub nawet na parapecie w salonie.

Alergia jesienna – objawy

Alergia wziewna daje te same objawy niezależnie od pory roku i alergenu, dlatego alergia jesienią wiąże się z tymi samymi dolegliwościami co alergie wiosną czy latem. Popularne objawy to:

  • katar, zwłaszcza wodnisty,
  • swędzenie i kręcenie w nosie,
  • kaszel,
  • duszności i trudności z oddychaniem,
  • łzawienie, pieczenie i szczypanie oczu, a nawet zapalenie spojówek,
  • swędzenie i obrzęk gardła bez objawów choroby wirusowej czy bakteryjnej.

Powyższe objawy alergii jesienią i zimą mogą również przyczyniać się do zwiększenia objawów astmy, jeśli współwystępuje z alergią. Jeżeli zauważyłeś u siebie ten problem, czym prędzej skontaktuj się z alergologiem lub pulmonologiem! Przeczytaj: Astma – objawy u dzieci i dorosłych

Alergia jesienią… i co dalej? Co na alergię jesienną?

Jeżeli alergie jesienne na pyłki, roztocza czy inne alergeny dotyczą właśnie Ciebie, zacznij od skontaktowania się ze specjalistą. Lekarzem od alergii jest alergolog, natomiast w przypadku alergii wziewnej – zwłaszcza połączonej z astmą – dobrym wyborem będzie pulmonolog. Specjalista wykona testy, by sprawdzić, jaka alergia jesienna Cię dotyczy, czyli co dokładnie stanowi alergen. Następnie otrzymasz możliwość leczenia dopasowaną do Twojego przypadku. Zapraszamy do poradni Allergo-Med!

Zanim trafisz do lekarza, by złagodzić objawy alergii jesienią i zimą, pamiętaj o częstym sprzątaniu mieszkania – zwłaszcza pomieszczeń o zwiększonej wilgoci – i częstym wymienianiu pościeli. Ogranicz spacery do minimum i unikaj lasów, parków, łąk i zaniedbanych terenów zielonych. Stosuj się do zasad zdrowego stylu życia oraz dbaj o odporność. Ponadto używaj filtrów powietrza usuwających zanieczyszczenia.

Przeczytaj też: Sposoby na alergię wiosenną – porady dla alergików

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *