Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak palenie niszczy płuca. Przekonaj się, jakie choroby i dolegliwości grożą osobie, która pali, a także jak wyglądają płuca po paleniu. Sprawdź, jak wygląda kwestia wpływu palenia na raka płuc. Poznaj wszystkie informacje i wybierz rozsądnie – wybierz zdrowie!
Palenie a rak płuc i inne choroby
Nie bez powodu hasło “palenie a rak płuc” wpisywane jest każdego miesiąca w wyszukiwarkę przez osoby palące oraz ich bliskich, którzy się martwią. W istocie palenie tytoniu jest jedną z podstawowych przyczyn zapadania na choroby układu oddechowego, w tym płuc. Są to choroby zarówno uleczalne, jak i nieuleczalne oraz śmiertelne. Do częstych powikłań palenia należą: niewykształcenie narządu oddychania w pełni (jeśli zaczęło się palić we wczesnej młodości), zapalenie oskrzelików oddechowych, rozedma płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma i rak płuc.
Palenie powoduje również inne choroby w sposób pośredni: nasila miażdżycę tętnic prowadzącą do zawałów serca i udarów mózgu, zwiększa ryzyko chorób serca, przyczynia się do niepłodności, może spowodować niepełnosprawność np. w wyniku niedokrwienia nóg.
Czy to samo palenie niszczy płuca i powoduje raka?
To pytanie należy rozbić na dwie części. Po pierwsze: tak, palenie niszczy płuca zawsze. Dym tytoniowy zawiera toksyny, które szkodzą organizmowi, degradując komórki. Na domiar złego są one wchłaniane na końcu drogi, czyli właśnie w płucach. Z biegiem lat płuca pokrywają się od wewnątrz bliznami i tracą na elastyczności, co przekłada się na pogorszenie efektywności oddychania i walki z wirusami, wobec czego palacze mogą częściej i łatwiej chorować na choroby układu oddechowego.
Po drugie: mimo iż palenie niszczy płuca zawsze, nie u każdego prowadzi do raka. Rak jest wypadkową wielu czynników predysponujących do zachorowania, w dużej mierze genów. W rezultacie nie każdy palacz będzie miał raka, natomiast 94% mężczyzn i 75% kobiet z rakiem płuc to osoby palące.
Jak wyglądają płuca po paleniu i po jakim czasie palenia płuca się niszczą?
Nie potrzeba wiele czasu, by płuca palacza wyglądały zauważalnie inaczej od płuc osoby niepalącej. Już po roku wchłaniania dymu tytoniowego – nikotyny i substancji smolistych – płuca się niszczą i zmieniają barwę. Jak wyglądają płuca po paleniu? Stają się coraz ciemniejsze, aż w końcu przybierają kolor czarny. Dla porównania płuca osoby niepalącej są różowe.
Co ważne, oczyszczenie płuc jest możliwe nawet po wielu latach palenia papierosów. Śledź nasz blog, by poznać sposoby na regenerację. Dodatkowo umów się do pulmonologa, by lekarz sprawdził stan Twoich dróg oddechowych i wykonał badania w kierunku zmian. Zapraszamy: pulmonolog Gliwice, pulmonolog Rybnik, pulmonolog Zabrze.