Warunki pogodowe w okresie jesienno-zimowym sprzyjają infekcjom wirusowym i bakteryjnym w obrębie układu oddechowego. Niska odporność organizmu, niezdrowy tryb życia czy zbyt lekkie ubrania sprawiają, że ludzie chorują na przeziębienie, grypę, anginę i inne choroby układu oddechowego. Sprawdź, co to oznacza!
Dlaczego warto udać się do pulmonologa po zimie?
Wizyta u pulmonologa po okresie jesienno-zimowym to bardzo dobra decyzja, zwłaszcza gdy w tym czasie przeszło się chorobę układu oddechowego – zarówno lekkie przeziębienie, jak i poważne zapalenie płuc. Szczególnymi wskazaniami do umówienia wizyty u specjalisty są przewlekły kaszel, zmieniony oddech: płytki, świszczący, charczący, ucisk w klatce piersiowej lub duszność, nieustające odkrztuszanie wydzieliny z płuc albo jakiekolwiek inne niepokojące bądź przewlekłe dolegliwości układu oddechowego. Jeżeli zaś nie czujesz, byś był chory, ale chcesz się upewnić, czy zapalenie płuc lub oskrzeli zostało poprawnie wyleczone, także zgłoś się do pulmonologa.
Nasze placówki medyczne:
Jak wygląda badanie u pulmonologa?
Pierwszym etapem wizyty u pulmonologa jest wywiad medyczny. Specjalista musi ustalić, czy pacjent choruje lub chorował, a jeśli tak, to na co i jak długo. Dalej pyta, czy przebył operacje lub zabiegi, bierze leki, pali papierosy lub przyjmuje inne substancje psychoaktywne, w jakich warunkach mieszka i pracuje. Istotne są także uwarunkowania genetyczne i poważne choroby układu oddechowego wśród krewnych.
Pulmonolog może wykonać specjalistyczne badania samodzielnie bądź skierować pacjenta na badania wykonywane w innym ośrodku medycznym. Jeżeli dolegliwości dotyczą płuc, wykonuje się spirometrię, czyli test sprawdzający wydolność płuc: pojemność, objętość, przepływ powietrza. Dodatkowe badania to bronchoskopia, USG i RTG klatki piersiowej, tomografia i rezonans magnetyczny klatki piersiowej, polisomnografia, badania krwi i moczu, testy wziewne.
Jak przygotować się na wizytę u pulmonologa?
Umów wizytę u pulmonologa i odpowiednio się na nią przygotuj. Na spotkanie ze specjalistą przynieś:
- dokumentację medyczną dotyczącą układu oddechowego,
- kartkę z obecnymi i przebytymi chorobami, alergiami,
- kartkę z przyjmowanymi lekami i suplementami diety,
- kartkę z objawami, które Cię niepokoją.
Na podstawową wizytę nie musisz przychodzić przygotowany w żaden inny sposób. Jeśli jednak ma zostać wykonana spirometria, nie powinieneś wcześniej palić ani wykonywać aktywności fizycznej przez co najmniej godzinę (z palenia najlepiej zrezygnować na dobę), pić alkoholu przez co najmniej osiem godzin, spożywać obfitych posiłków przez co najmniej dwie godziny. Możesz też zostać poproszony o odstawienie niektórych leków. Natomiast jeśli zostaną Ci zlecone badania krwi, moczu, RTG bądź rezonans, wykonasz je w innym dniu i zostaniesz poinformowany o sposobie przygotowania.
Jeśli nie choroba układu oddechowego, to co?
Czasem ból lub ucisk w okolicach klatki piersiowej wynikają z przyczyn innych niż choroby płuc czy oskrzeli. Powodem mogą być schorzenia kardiologiczne bądź kostno-stawowe. Niektóre osoby odczuwają kłucie w klatce piersiowej przez stres. Koniec roku stanowi czas, w którym w wielu firmach wzrasta tempo pracy – zamyka się projekty, przygotowuje się podsumowania. To wszystko może się przełożyć na zwiększenie napięcia, pogorszenie snu, a nawet ataki paniki. Wizyta u pulmonologa pozwoli Ci zweryfikować, z czego wynikają problemy, a co za tym idzie zająć się właściwą przyczyną. Zachęcamy do regularnych badań!