Subit pod parkietem to rzeczywistość wielu… być może większości domów wybudowanych i wykończonych w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku. Dawniej powszechnie stosowany w Polsce i innych krajach Europy, dziś słusznie budzi niepokój. Dlaczego? Jaki wpływ na zdrowie ma subit? Jak rozpoznać, że ma się subit pod parkietem? Koniecznie zapoznaj się z artykułem!
Subit – co to jest?
Subit to klej do różnego rodzaju posadzek – głównie parkietów i klepki parkietowej – stosowany w latach 80 i 90 XX wieku. W jego skład wchodziła mieszanina asfaltów i innych chemikaliów: wypełniaczy, rozpuszczalników, plastyfikatorów. Pierwszą wersją subitu był Subit 83, drugą zaś Subit 91. Chociaż obie dopuścił do użytku w budownictwie Państwowy Zakład Higieny, już w 1996 roku wycofano się z tych decyzji, uznawszy subit za szkodliwy dla zdrowia. Usunięto produkt ze sklepów i zabroniono jego dalszego wykorzystywania.
Subit – szkodliwość dla zdrowia
Fakt, iż subit ma druzgocący wpływ na zdrowie, wynika z jego składu. Produkt ten zawiera m.in. rakotwórczy benzopiren – węglowodór aromatyczny odpowiadający za mutację zdrowych komórek w organizmach ludzi przebywających w pomieszczeniach mających subit pod parkietem. Szkodliwość benzopirenu i substancji pochodnych wiąże się również z negatywnym wpływem na układ odpornościowy i trzustkę oraz powstawaniem stanów zapalnych i chorób czy też trwałych zmian w układzie oddechowym.
Subit – jak rozpoznać?
Kupiłeś lub odziedziczyłeś dom powstały pod koniec XX wieku? A może w momencie budowania go przez rodziców czy nawet dziadków byłeś tak młody, że nie wiesz, czy masz subit pod parkietem? Na szczęście istnieje kilka metod, które możesz wykorzystać, aby to sprawdzić.
- Pierwsza wskazówka to specyficzny sposób, w jaki pachnie subit. Jest podobny do asfaltu lub smoły, co da się wyczuć nawet po kilkudziesięciu latach od użycia. Zapach może być subtelny, więc wytęż węch.
- Drugą podpowiedzią są ciemnoszare przebarwienia na parkiecie, mogące wynikać z przedostawania się kruszejącego subitu spod posadzki.
- Najlepszym wskaźnikiem są czarne gęste plamy pod deskami, stanowiące dowód obecności subitu pod parkietem. Aby zobaczyć je bez uszkadzania podłogi, można podważyć klepkę i zaświecić latarką.
- Inną pewną oznaką subitu pod parkietem jest trudność oderwania klepek od podłoża w trakcie remontu. Chociaż szkodliwy dla życia i zdrowia, subit jest bardzo dobry pod względem trwałości klejenia.
- Ponadto subit jest bardzo trudny do usunięcia, nie sposób pozbyć się go samodzielnie.
Mam subit pod parkietem – i co teraz?
Jeżeli stwierdzisz, że masz subit pod parkietem, powinieneś wykonać trzy kroki. Po pierwsze zamówić profesjonalistów, którzy go usuną – nie próbuj sam, bo substancja uszkadza nawet specjalistyczne narzędzia budowlane, ponadto podczas nagrzewania bądź poddawania działaniu środków chemicznych zaczyna wyzwalać więcej szkodliwych aromatów.
Po drugie koniecznie poinformuj bliskich, którzy mieszkali w domu prawdopodobnie przez dziesiątki lat, wdychając opary subitu. Powinni poddać się badaniom lekarskim, w tym pulmonologicznym. Ty również powinieneś zbadać swój układ oddechowy – to po trzecie. Nawet jeśli dopiero zamieszkałeś w domu z subitem pod parkietem, przebywanie w pomieszczeniach z zerwanymi deskami mogło Cię narazić na zwiększone działanie rakotwórcze substancji.